W dniu 01.02.2024 r. (czwartek) w Szkole Podstawowej w Kijach jest zabawa choinkowa. Odwóz uczniów będzie o godzinie 14:20 i o 18:00.
Informacja
Uroczyste obchody 160. rocznicy bitwy pod Włoszczowicami w czasie powstania styczniowego
Podniośle, pięknie i z wielką klasą! – tak można określić obchody 160. rocznicy bitwy pod Włoszczowicami w czasie powstania styczniowego, które odbyły się 26 stycznia br. w ZPO w Kijach przy udziale całej społeczności szkolnej i zacnych gości.
Inicjatorem tej wyjątkowej, niecodziennej uroczystości, jak również osobą odpowiedzialną za jej przebieg był nauczyciel historii, regionalista Pan Bogdan Skrobisz.
Około dwugodzinny apel rozpoczął się krótkim przywitaniem przez konferansjerkę Panią Małgorzatę Gawior, po czym nastąpiło odśpiewanie „Roty” w obecności pocztu flagowego. Następnie harcerze z 30. DH im. T. Kościuszki zaciągnęli wartę i zapalili znicz przy symbolicznym krzyżu powstańczym.
Uroczystego otwarcia dokonał Dyrektor ZPO w Kijach Pan Mariusz Kudasiewicz, zaś wprowadzenie do obchodów 160. rocznicy powstania styczniowego wygłosił Pan Bogdan Skrobisz.
Apel pamięci poprowadził plutonowy Mariusz Kowalski.
Wiele wrażeń uczestnikom spotkania dostarczył „Taniec orłów”- symbol rozbiorów Polski w wykonaniu grupy tanecznej ze Szkoły Podstawowej w Kijach pod kierunkiem Pani Elżbiety Nogackiej.
W dalszej części programu głos zabrał niezwykły gość - ojciec dr Szczepan Praśkiewicz, teolog i historyk zakonu, relator watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, autor wielu książek i publikacji o tematyce religijnej, który na spotkanie przybył z samego Rzymu. Karmelita przybliżył postać Sybiraka Św. Rafała Kalinowskiego.
Pozostając w tej podniosłej atmosferze, mogliśmy podziwiać Antosia i Natalkę ze SF w Gartatowicach w krótkiej scence „Pożegnanie powstańca”, a następnie wysłuchać pieśń patriotyczną „Idę walczyć mamo” w wykonaniu Leny Wleciał uczennicy kl. VII SP w Kijach przygotowanej pod kierunkiem Pana Michała Dyni.
Tuż po kilkuminutowej przerwie znów na scenie pojawiła się Lena W., tym razem wykonała bardzo popularną pieśń wojskową pochodzącą jeszcze z czasów powstania styczniowego zatytułowaną „Hymn strzelecki”.
Kolejny wyjątkowy gość, który przyjął zaproszenie na uroczystość to Pan Piotr Kozakiewicz – konsul RP na Białorusi, dyrektor Instytutów Polskich w Kijowie oraz Mińsku, dyplomata, dla którego jednym z najistotniejszych działań była integracja środowiska tamtejszej Polonii. Wystąpienie Pan Konsula związane było z dyktatorem Romualdem Trauguttem.
W dalszej części spotkania na scenie pojawili się Hana i Kacper ze SF we Włoszczowicach w scence „Śmierć Erdega” przygotowanej pod kierunkiem P. Katarzyny Wronikowskiej.
Hołd i cześć wspomnianemu w inscenizacji powstańcowi węgierskiemu zamordowanemu przez Kozaków pod Włoszczowicami oddał również wiersz „Krzyż Erdega”, który zaprezentowała Pani Katarzyna Wronikowska. Obydwa teksty napisał Pan Bogdan Skrobisz.
Na scenie ponownie pojawiła się grupa taneczna ze szkoły w Kijach, tym razem w wymownym „Tańcu węgierskim z flagami” jako wotum wdzięczności wszystkim poległym Węgrom w powstaniu styczniowym. Instruktorką grupy jest Pani Elżbieta Nogacka.
Ostatnim akcentem patriotycznym akademii było wspólne wysłuchanie poruszającej kompozycji „Wolność- Te Deum” w wykonaniu znanego wokalisty jazzowego i kompozytora Pana Marka Bałata.
Następnie przyszedł czas na krótkie przemówienia okolicznościowe. Głos zabrali: Sekretarz Gminy Kije Pani Anna Janas, pułkownik Sławomir Zacharz i Pan Stanisław Osowski – nauczyciel historii w SP w Sobkowie.
Na zakończenie ponownie zabrał głos Pan Dyrektor, który serdecznie podziękował wszystkim gościom za udział w uroczystości, natomiast nauczycielom i uczniom za pełne zaangażowanie w jej przygotowanie oraz Instytucji Kasztelania za współpracę i pomoc techniczną.
Oprawę artystyczną dopełniła piękna dekoracja autorstwa Pani Ewy Kobos.
opracowanie tekstowe: Małgorzata Gawior
opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska38Zdjęcia wykonała szkolna pracownia fotograficzna w składzie: Maciej Majcher, Julia Salwa - kl. VII ,,b".
24.01.2024 r. - Dzień Babci i Dziadka obchodzony w Szkole Podstawowej w Kijach
Uczniowie klas I - III przygotowali Najdroższym Babciom i Kochanym Dziadziusiom wiele niespodzianek: grali na fletach i dzwonkach, tańczyli i śpiewali, recytowali wiersze. Wystąpili w inscenizacji wiersza J. Tuwima ,,Rzepka". Złożyli życzenia i wręczyli samodzielnie przygotowane upominki podczas warsztatów artystycznych. Na koniec dzieci zaprosiły swoje Babcie i Dziadziusiów do ,,Galerii portretów".
23
Informacja
W dniu 26 stycznia 2024 r. (piątek) wszyscy uczniowie tj. kl. I-VIII Szkoły Podstawowej w Kijach odjeżdżają pierwszym kursem autobusu o godz. 12:40.
Odwóz dzieci przedszkolnych w tym dniu odbywa się bez zmian.
Kolejny sukces literacki Oskara!
Szczególne uznanie i gratulacje należą się Oskarowi Sitarskiemu, uczniowi klasy VIII, który od ubiegłego roku szkolnego zbiera same laury na gruncie literackim. W czerwcu 2023r. został laureatem Powiatowego Konkursu ,,Rozpoznaj tytuł książki", uzyskując najwyższą maksymalną ilość punktów, zaś w tym roku szkolnym uplasował się w czołówce najlepszych, zajmując trzecie miejsce w Powiatowym Konkursie Czytelniczym ,,Bohaterowie lektur", w którym wzięło udział 49 uczniów z 10 szkół podstawowych z terenu powiatu. Obydwa konkursy zorganizowane zostały przez Filię PBW w Pińczowie i tam również odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów, gratulacje otrzymał również m.in. od Wójta Gminy w Kijach Pana Tomasza Sochy i Dyrektora szkoły Pana Mariusza Kudasiewicza.
To jeszcze nie koniec sukcesów Oskara, ponieważ uczeń zakwalifikował się do III wojewódzkiego etapu Konkursu z Języka Polskiego, uzyskując 95% wynik na II etapie.
Życzymy powodzenia i gratulujemy z całego serca!
opracowanie tekstowe: Małgorzata Gawior
opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska
Informacja dla Rodziców
Zapraszamy wszystkich Rodziców na zebranie z wychowawcami, które odbędzie się 18 stycznia 2024r. o godzinie 16.00.
Spotkanie z funkcjonariuszami Policji
15 stycznia 2024 r. uczniowie naszej szkoły w grupach wiekowych uczestniczyli w prelekcjach z przedstawicielami prawa z Komendy Powiatowej Policji z Pińczowa.
Z najmłodzszymi uczniami policjanci rozmawiali o zagrożeniach, jakie mogą napotkać podczas korzystania z sieci. Na spotkaniu zostały przedstawione zasady bezpiecznego używania Internetu. Ponadto omówiono bezpieczne zachowanie podczas ferii zimowych i w czasie pobytu w szkole.
Uczniowie klas V-VIII obejrzeli film pt. ,,Cyberprzemoc". Dowiedzieli się o konsekwencjach niewłaściwego zachowania w Internecie. Zostali pouczeni o odpowiedzialności karnej nieletnich.
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie