• W przededniu majowych uroczystości!

          • 30 kwietnia od rana w naszej szkole panował odświętny i radosny nastrój, który dopełnił piękny apel poświęcony 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wzięła w nim udział cała społeczność szkolna na czele z Dyrekcją szkoły. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, okoliczności świąt majowych przybliżyła nam nauczycielka historii p. Wiesława Zając, a następnie grupa teatralna ,,Bez Kurtyny" pod kierunkiem p. Małgorzaty Gawior zaprezentowała patriotyczny montaż słowno-muzyczny, który zobrazował niełatwą drogę ku konstytucji. Nastrój świąteczny został dopełniony przez naszych harcerzy. To oni właśnie na dzisiejszy poranek przygotowali biało-czerwoną ogromnych rozmiarów. Ponadto, przecudna dekoracja autorstwa p. Ewy Kobos ożywiła i dodała ciepła temu wydarzeniu.

            Na zakończenie Dyrektor szkoły Pan Mariusz Kudasiewicz podziękował wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie dzisiejszego apelu i zachęcił do dalszego świętowania na kolejne dni majowe.

            opracowanie tekstowe: Małgorzata Gawior
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska

            Zdjęcia wykonała szkolna pracownia fotograficzna w składzie: Maciej Majcher kl. VII ,,b".

          • Tańczę dla zdrowia

          • Uczniowie naszej szkoły aktywnie wzięli udział w akcji ,,Tańczę dla zdrowia" z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, który obchodzony jest 29 kwietnia. W ramach tej akcji w szkole zostały zorganizowane zajęcia taneczno-ruchowe. Uczennice klasy 7 wykonały różne układy taneczne do znanych i lubianych utworów porywając dzieci i młodzież do tanecznego szaleństwa.

          • ,,Tańczę dla zdrowia"

          • Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca nasze przedszkolaki 26.04.2024 r. wzięły udział w zajęciach ruchowo - tanecznych na świeżym powietrzu w ramach akcji ,,Tańczę dla zdrowia".

          • Oskar Sitarski - Najlepszy z Najlepszych!

          • ,,Jesteście prawdziwą elitą i nadzieją województwa świętokrzyskiego" - zwracał się do nagrodzonych świętokrzyski kurator oświaty Pan Piotr Łojek. Wśród tych najlepszych znalazł się również nasz uczeń klasy VIII Oskar Sitarski (nauczyciel przygotowujący- Małgorzata Gawior), który zdobył zaszczytny prestiżowy tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego i w piątek, 26 kwietnia br., w CKT Kielce, podczas pięknej gali, odebrał od kuratora świętokrzyskiego, medal i dyplom.

            Uzyskanie przez Oskara tytułu laureata zwalnia Go z pisania z tej części egzaminu, czyli języka polskiego, jak również otwiera drogę do najlepszych szkół średnich w całej Polsce. Żeby go jednak zdobyć, trzeba przejść aż trzy etapy - rozpoczynając od pierwszego szkolnego, a kończąc na trzecim - wojewódzkim. Oskar wszystkie te etapy zaliczył rewelacyjnie!

            Po powrocie z gali wielkie gratulacje nasz Laureat otrzymał od Wójta Gminy Pana Tomasza Sochy, Dyrektora ZPO w Kijach Pana Mariusza Kudasiewicza, Wicedyrektor Pani Jolanty Cios, wychowawcy klasy Pani Wiesławy Zając, nauczycieli, kolegów i koleżanek ze szkoły. W uroczystości rozdania laurów towarzyszyła Oskarowi nauczycielka Małgorzata Gawior, która z ogromną radością przyjęła informację o zwycięstwie swojego ucznia!

            Serdeczne podziękowania kierujemy pod adresem Wójta Gminy Kije Pana Tomasza Sochy za sfinansowanie kosztów transportu.

            Dla zainteresowanych szczegółowym przebiegiem gali odsyłamy do strony:

            https://echodnia.eu/.../wrecze.../ga/c5-18492245/zd/75614601

            opracowanie tekstowe: Małgorzata Gawior
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska

          • Igrzyska Młodzieży Szkolnej

          • 25 kwietnia 2024r. na trasach przełajowych przy Klasztorze Pokamedulskim w Rytwianach odbyły się Finały Wojewódzkie w Indywidualnych i Drużynowych Biegach Przełajowych dziewcząt i chłopców szkół podstawowych.

            Najwyżej z naszej szkoły uplasował się Piotr Kotarowski, na dystansie 1000 m - 11 miejsce na 119 startujących osób.

            Łącznie na starcie ze szkół podstawowych stanęło ponad 350 biegaczy. Organizatorem zawodów był Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy.

          • „Dzień bez plecaka” – prawdziwy pokaz kreatywności naszych uczniów

          • Dziś, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień bez plecaka”. Tym samym dołączyliśmy do wielu szkół, które co roku biorą udział w tej niecodziennej akcji, która oprócz dobrej zabawy ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie.

            Uczniowie naszej szkoły wykazali się niezwykłą kreatywnością w poszukiwaniu „zastępstwa” dla tradycyjnego plecaka. Podręczniki, zeszyty i przybory szkolne zostały spakowane dziś w różne nietypowe „nosidełka”.

          • Dzień Ziemi 2024

          • Z tej okazji harcerze i uczniowie klas V i VIIb pod opieką pań: Wiesławy Zając, Agaty Kudasiewicz i Małgorzaty Cierpiały posprzątali teren wzdłuż ulicy Szkolnej. Zebrano kilkanaście worków śmieci!

          • Program edukacyjny ,,Między nami kobietkami"

          • 24 kwietnia 2024 r. uczennice klas V-VIII uczestniczyły w spotkaniu z zakresu edukacji prozdrowotnej z panią Karoliną Langier, Prelegentką Działu Profilaktyki i Edukacji agencji PMICombera. Pani Karolina przedstawiła uczennicom program edukacyjny ,,Między nami kobietkami" mający na celu wzbogacenie wiedzy dziewcząt z zakresu fizjologii dojrzewania, jak również wyrobienie właściwych nawyków higienicznych.

          • 80. rocznica bitwy pod Monte Cassino

          • 18 kwietnia 2024 r. w Pińczowie odbył się finał powiatowego konkursu historyczno-czytelniczego ,,Szlak armii generała Władysława Andersa”. Spośród 60 uczestników konkursu reprezentujących 10 szkół powiatu pińczowskiego w finale wystąpiło 10 uczniów. Reprezentująca naszą szkołę Lena Wleciał uczennica klasy VII ,,a” zajęła zaszczytne drugie miejsce. Nasza laureatka przygotowywała się do konkursu pod kierunkiem pani Wiesławy Zając – nauczycielki historii i religii. Serdecznie gratulujemy osiągnięcia.

            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska

          • Dbajmy o Ziemię - Dzień Ziemi 2024

          • W dniu 22 kwietnia 2024 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Ziemi. Uczniowie klas I-III swoimi występami zwrócili uwagę, w jaki sposób każdy z nas może chronić Ziemię przed zagrożeniami wynikającymi z działalności człowieka. Klasa III zaprosiła ekobohaterów: Czerwonego Kapturka, Kubusia Puchatka, Króliczka, Fionę i Shreka, Pszczółkę Maję, Królewnę Śnieżkę, Pinokia, którzy uczyli, jak segregować śmieci i dbać o Ziemię.

            W ramach obchodów Dnia Ziemi został zorganizowany konkurs ekologiczno-profilaktyczny dla uczniów klas I-III. W konkursie wzięło udział 20 uczniów, którzy otrzymali nagrody ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z siedzibą w Kijach.

            Podziękowania dla pań klas I-III za przygotowanie uroczystości: M.Hynek, B.Czop, A. Kobus oraz dla pań: E. Kobos i P. Janusek za piękną dekorację.

            opracowanie tekstowe: A. Kobus, M. Hynek
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska

            Zdjęcia wykonała szkolna pracownia fotograficzna - Bartosz Kotarzewski kl. VII ,,b" .

          • Kaja Kudasiewicz i Julia Kurek Laureatkami IX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Hubal"!

          • Uczennice klasy 8 Szkoły Podstawowej w Kijach znalazły się w ścisłej piątce laureatów konkursu zdobywając: Kaja - 3 miejsce, Julia- wyróżnienie!

            Celem konkursu było przybliżenie postaci wybitnego polskiego patrioty majora Henryka Dobrzańskiego pseud. "Hubal".

            Do napisania prac uczennice zostały zmotywowane przez Panie: Agatę Kudasiewicz i Wiesławę Zając, które na co dzień pełnią funkcję drużynowych 30. DH im.T.Kościuszki w Kijach i dbają o kształtowanie postaw patriotycznych wśród swoich podopiecznych.

            19 kwietnia 2024r. w Biskupcu odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom konkursu, nad którym patronat sprawowali: Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, Poseł na Sejm p.U.Pasławska, IPN Delegatura w Olsztynie, Starosta Olsztyński, Burmistrz Miasta Biskupiec oraz Fundacja dla Rodaka.

            Po powrocie uczennice otrzymały gratulacje z rąk Pana Wójta Tomasza Sochy, Dyrektora Szkoły Pana Mariusza Kudasiewicza, nauczycieli oraz koleżanek i kolegów.

            Szczególne podziękowania opiekunowie kierują do Pana Wójta Tomasza Sochy za dofinansowanie wyjazdu do Olsztyna uczniów wraz z nauczycielami.

          • Kolejne sukcesy uczniów w Turnieju Wiedzy Pożarniczej

          • W dniu 19.04.2024 r. w eliminacjach powiatowych w Komendzie PPSP w Pińczowie Nikola Olejarska uczennica klasy IV SP w Kijach zajęła w turnieju trzecie miejsce w kategorii klas najmłodszych I-IV. Również Michał Kotarzewski uczeń klasy V SP w Kijach zajął trzecie miejsce w kategorii klas V-VIII.

            Najmłodszym uczestnikiem turnieju okazała się Wiktoria Hynek, która tradycyjnie otrzymała atrakcyjne upominki rzeczowe. Gratulujemy i zapraszamy do kolejnej edycji.

            opracowanie tekstowe:Bogdan Skrobisz
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska

          • Ojcze Święty - pamiętamy!

          • Uczniowie z koła teatralnego ,,Bez kurtyny" pod kierunkiem p. Małgorzaty Gawior i ks. Dominika Majewskiego, 15 kwietnia br. na 4.godz. lekcyjnej przedstawili montaż słowno-muzyczny poświęcony pamięci Naszego Ojca Świętego Jana Pawła II, z okazji przypadającej w tym roku 19.rocznicy śmierci Papieża, który również został zaprezentowany dzień wcześniej po Mszy Świętej 10.00 w Kościele Parafialnym w Kijach.

            Grupa teatralna z wielkim oddaniem i przejęciem przypomniała tę jakże Ważną Postać dla naszego narodu, natomiast ks. Dominik Majewski, składając podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w przygotowanie apelu, podkreślił rolę pontyfikatu w kształtowaniu tożsamości narodowej.

            Serdeczne podziękowania i ukłony dla Pani Ewy Kobos za przygotowanie pięknej dekoracji!

            opracowanie tekstowe: Małgorzata Gawior
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska

            Zdjęcia wykonała szkolna pracowania fotograficzna w składzie: Bartosz Kotarzewski, Maciej Majcher -  uczniowie kl. VII ,,b"

          • Ojcze Święty - pamiętamy!

          • Uczniowie z koła teatralnego ,,Bez kurtyny" pod kierunkiem p. Małgorzaty Gawior i ks. Dominika Majewskiego, w Kościele Parafialnym w Kijach po Mszy Świętej 10.00 zaprezentowali montaż słowno-muzyczny poświęcony pamięci Naszego Ojca Świętego Jana Pawła II w 19.rocznicę Jego śmierci.

            Występ był bardzo wzruszający, a wizyta w tym czasie w naszej parafii Rycerzy św. Jana Pawła II, dopełniła dzieła!

            opracowanie tekstowe: Małgorzata Gawior
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska

          • Uczniowie klasy VI w muzeum i kinie!

          • Popołudniowy piątek uczniowie klasy VI wraz z opiekunami: p. Małgorzatą Gawior i ks. Dominikiem Majewskim spędzili w ciekawy i interesujący sposób w naszym wojewódzkim mieście. Wizyta w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego i zajęcia edukacyjne z pewnością wzbogaciły wiedzę uczniów na temat samego pisarza, ale również realiów tamtych czasów, zwłaszcza edukacji w szkole pod zaborem rosyjskim.

            Dużo wrażeń dostarczyła projekcja: ,,Budda Dzieciak '98"- film dokumentalny o życiu i dorobku jednego z najpopularniejszych polskich influencerów - Buddy. Pobyt w Kielcach zakończyliśmy wypadem do ulubionych restauracji .

            To bez wątpienia sympatyczny początek weekendu!

            opracowanie tekstowe: Małgorzata Gawior
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska

          • „BIAŁO-CZERWONA DLA BOHATERÓW KATYŃSKICH”, by „Katyń… Ocalić od zapomnienia”.

          • 13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

            Harcerze 30.DH im.T.Kościuszki w Kijach upamiętnili ofiary ludobójstwa poprzez zawiązanie biało-czerwonych wstążeczek na ogrodzeniu Szkoły Podstawowej w Kijach. Wstążki symbolizują zamordowanych w 1940 r.

            Celem akcji jest danie wyrazu pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej w Dniu Ich Pamięci czyli 13 kwietnia. Akcja polega na zawiązaniu 21 768 biało-czerwonych wstążeczek na ogrodzeniu szkoły, domu kultury, kościoła, by oddać cześć każdej z zamordowanych przez NKWD osób w 1940 roku.

            W ten sposób dzieci aktywnie uczą się historii Polski i poznają szczegóły dotyczące zbrodni Katyńskiej.

          • ,,Od autora do czytelnika" - uczniowie klas I-III na spotkaniu autorskim z Panią Renatą Piątkowską

          • W dniu 10.04.2024 r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu autorskim z Panią Renatą Piątkowską, autorką wielu książek. Podczas spotkania dzieci poznały etapy powstawania książki - dowiedziały się, jak wielu ludzi trzeba zaangażować, aby powstała książka i ostatecznie trafiła do czytelnika. Ponadto wysłuchały fragmentów książeczek czytanych przez lektora. Było to bardzo interesujące spotkanie!

          • Szlakiem armii generała Władysława Andersa

          • Po raz kolejny w dniu 05.04.2024 r. z prezentacją odwiedził naszą szkołę nauczyciel, bibliotekarz Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Pińczowie Marcin Salamon.

            W ramach obchodów 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino Pan Marcin wygłosił prelekcję pt. ,,Szlak armii generała Andersa". 

            W spotkaniu wzięły udział klasy siódme i ósme Szkoły Podstawowej w Kijach. Uczniowie poznali tragiczne losy Polaków na Kresach Wschodnich oraz okoliczności zbrojnej agresji ZSRR i Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 roku. Pan Marcin przedstawił także warunki zawarcia układu Sikorski-Majski, który przewidywał utworzenie armii polskiej w ZSRR. Opowiadał też o represjach, które spotkały zarówno ludzi wykształconych, jak i ludność cywilną. 

            Jednym z głównych zagadnień prelekcji, było odkrycie masowych mogił polskich oficerów m.in. w Katyniu. Spotkanie to zostało zorganizowane z okazji 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino, w której wiele żołnierzy z II Korpusu Polskiego, pod dowództwem gen. Andersa, oddało życie za Naszą i Waszą Wolność.   

            Wszyscy uczniowie z zainteresowaniem słuchali wykładu i z chęcią czekają na kolejne spotkania. Wielką niespodzianką był wyświetlony filmik o żołnierzu Wojtku – maskotka Korpusu. Organizatorem spotkania był Pan Bogdan Skrobisz.

             

            opracowanie tekstowe: Kaja Kudasiewicz, Julia Kurek
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska

          • Życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych

          • ​​​​​​Zdrowych, pogodnych i szczęśliwych Świąt Wielkanocnych

            przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością.

            Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych

            spotkań w gronie rodziny i przyjaciół.

                     Wesołego Alleluja!

                                    życzy Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Pracownicy obsługi