• Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023!

          • 23 czerwca 2023 roku to dla społeczności szkolnej dzień zakończenia roku szkolnego 2022/2023. W naszej szkole tradycyjnie rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą, w której uczestniczyła cała społeczność szkolna oraz rodzice uczniów. Następnie dalsza część uroczystości miała miejsce w hali sportowej naszej placówki, a odbyła się z udziałem zacnych gości: Pani Anity Białek- Zastępcy Wójta Gminy Kije, Pana ppłk Sławomira Zacharza, ks. Proboszcza Parafii Kije Leszka Kowalczyka oraz licznie przybyłych rodziców.

            Wszystkich zgromadzonych bardzo serdecznie powitał Dyrektor Szkoły Pan Mariusz Kudasiewicz. Następnie głos zabrała Pani Wicewójt, która w swoim obszernym przemówieniu złożyła serdeczne podziękowania dla całego grona pedagogicznego za całoroczny trud włożony w wychowanie i nauczanie, jak również wiele ciepłych słów skierowała pod adresem uczniów i ich rodziców. Zwieńczeniem Jej wypowiedzi było wręczenie prestiżowego stypendium naukowego im. ks. Józefa Kudasiewicza dwóm uczniom klasy ósmej: Mateuszowi Siodłakowi i Szymonowi Kaczmarczykowi za wybitne osiągnięcia edukacyjne. Ponadto, nagrodę Wójta Gminy Kije otrzymały: Pani Tamara Piotrowska- Zastępca Dyrektora Szkoły i Pani Agata Kudasiewicz za osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze i ogromną pracę włożoną w przygotowanie uczniów do udziału w konkursach, m.in. z informatyki i matematyki na szczeblu wojewódzkim i ogólnokrajowym.

            Dalszą część uroczystości wypełniło wręczenie przez Dyrektora szkoły i wychowawców najlepszym uczniom z poszczególnych klas nagród książkowych i świadectw z wyróżnieniem oraz dyplomów za udział w konkursach gminnych, absolwentom - za aktywną działalność w kole wolontariatu „Dwa serca”, kole teatralnym „Bez Kurtyny” i 30. DH im. Tadeusza Kościuszki.

            Wśród wyróżnionych za zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły nie mogło zabraknąć Rodziców. Szczególnie gorące podziękowania za wszelką pomoc w przygotowanie uczniów do udziału w uroczystościach patriotycznych otrzymał od Dyrektora Szkoły Pan ppłk Sławomir Zacharz.

            Dalsza część wręczenia świadectw odbyła się w salach lekcyjnych.

            Do zobaczenia we wrześniu!

            opracowanie tekstowe: Małgorzata Gawior
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska

          • Pożegnania nadszedł czas...!

          • 22 czerwca br. z pewnością większość uczniów zapamięta na długo, a zwłaszcza ósmoklasiści naszej szkoły, bo właśnie dzisiaj był to dla nich dzień pełen nieopisanych wrażeń i wielkich emocji! Od samego rana dało się zauważyć ,,gorączkowe" przygotowania do uroczystej gali, która odbyła się w pięknie przystrojonej hali sportowej naszej placówki.

            W uroczystości wzięła udział cała społeczność szkolna na czele z Dyrekcją, a także zaproszeni goście: Pan Tomasz Socha - Wójt Gminy Kije i licznie zgromadzeni Rodzice naszych absolwentów. Bogata oprawa artystyczna: profesjonalne zatańczony polonez, scenki z życia szkoły w wykonaniu uczniów klas ósmych, montaż słowno-muzyczny zaprezentowany przez grupę teatralną ,,Bez Kurtyny",a także solowe popisy absolwentów zostały nagrodzone nie tylko gromkimi brawami, ale również wywołały u zgromadzonej publiczności niesamowite poruszenie.

            Oczywiście nie mogło zabraknąć przemówień. Wiele serdecznych słów pod adresem najstarszych uczniów klas ósmych popłynęło z ust Pana Wójta i Dyrektora szkoły. Obszerne przemówienie w imieniu własnym i pozostałych wychowawców ósmych klas wygłosił p.Bogdan Skrobisz. Popłynęły łzy wzruszenia...

            Na zakończenie wspólnie zatańczono belgijkę. Przedostatni dzień w szkole zakończył się dla naszej młodzieży słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Rodziców.

            Powodzenia Kochani w dalszym życiu!

            opracowanie tekstowe: Małgorzata Gawior
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska

          • Kino + kręgle🎳= super zabawa!

          • Grupa 50 kijskich harcerzy i zuchów z Gartatowic, wspólnie świętowała zakończenie roku szkolnego. Najpierw kino i film ,,Spider Man", a następnie szaleństwo na kręglach. Zabawa była przednia!👍

            Opiekę sprawowały druhny: Agata Kudasiewicz, Dorota Pytel, Wiesława Zając i ks. Dominik Majewski.

          • Super wyjazd do Krakowa i Tyńca!

          • 20 czerwca br. grupa teatralna ,,Bez Kurtyny" i koło wolontariatu ,,Dwa Serca" wraz z opiekunami udali się w podróż do zabytkowego Krakowa i klasztoru Ojców Benedyktynów w Tyńcu. Rozpoczęliśmy od spaceru urokliwymi uliczkami miasta, następnie był czas na zwiedzanie Sukiennic. Dalszą część wyjazdu wypełnił spektakl ,,Mały Książę" w Teatrze Współczesnym, który dostarczył wielu nieopisanych wrażeń. Następnie udaliśmy się do tynieckiego klasztoru, gdzie wspólnie z panią przewodnik zagłębialiśmy się w historię tego miejsca.

            Wycieczka była bardzo udana, towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda, a wszystkim uczestnikom dopisywały dobre humory.

            Serdeczne podziękowania kierujemy pod adresem Urzędu Gminy Kije za dofinansowanie wyjazdu.

            opracowanie tekstowe: małgorzata Gawior
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska

          • Tanecznym krokiem do sukcesu!

          • 16 czerwca br. mieliśmy okazję podziwiać talenty taneczne naszych uczniów podczas kolejnej edycji Szkolnego Turnieju Tańca. Uczestnicy Konkursu zachwycili jury i publiczność stylowym tańcem, ekspresją sceniczną i feerią kostiumów.

            Widownia również nie pozostała obojętna na dźwięki znanych i lubianych utworów muzycznych i radośnie ruszyła do wspólnego tańca. A po zmaganiach konkursowych, w ramach uzupełnienia energii, wyborne gofry i pyszna wata cukrowa.

            Na koniec najprzyjemniejsza część Turnieju - puchar zwycięzcy i słodka nagroda dla każdego tancerza.

            Dziś w naszej szkole było mnóstwo pozytywnej energii, dobrej zabawy i oczywiście tanecznej pasji!

            Ogromnie cieszymy się, że mamy tak zdolną młodzież. Serdecznie wszystkim gratulujemy i zapraszamy do kolejnej edycji Turnieju za rok!

            opracowanie tekstowe: Aneta Palińska-Kopycka
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska

          • Polska jest piękna!

          • Harcerze 30. DH w Kijach w dniach 14-15 czerwca pod opieką p. Wiesławy Zając, Agaty Kudasiewicz i Justyny Taźbierskiej poznawali uroki miasta Wrocław.

            Miasto wszystkich zachwyciło swoim pięknem począwszy od Ostrowa Tumskiego, poprzez kamienice Starego Miasta, Park Szczytnicki, Halę Stulecia, Ogród Japoński i fontanny multimedialne. Jednak największe wrażenia były podczas zwiedzania Afrykarium we Wrocławskim ZOO. Druhowie noc spędzili w przepięknym ,,Dworku pod Różami" w stylu dworku Pana Tadeusza.

            Wyprawa udała się w 100%! Była super atmosfera, świetni przewodnicy i słoneczna pogoda! Wszyscy wrócili cali, zdrowi i rozśpiewani:)

            Z harcerskim pozdrowieniem CZUWAJ!!!

            opracowanie tekstowe: Agata Kudasiewicz
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska

          • „ Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat” -80 rocznica zbrodni na Wólce Gołuchowskiej

          • 11 czerwca 2023r. na Placu Centralnym we Włoszczowicach miały miejsce główne uroczystości upamiętniające  rocznicę tragedii sprzed 80-ciu lat.

            Uroczystość zaszczycili swoją obecnością  rodziny Państwa : Lechów, żona śp. Jana Lecha, Ewa Lech, córka Monika z rodziną, syn Jerzy, Piotr Rosołowski i  wnuk major Łukasz Leśniewski z rodziną.

            Obecni byli : Wojewoda Świętokrzyski, Pan Zbigniew Koniusz, gospodarz Gminy Kije, Pan Tomasz Socha, burmistrz Chmielnika, Pan Paweł Wójcik, pracownik kieleckiego Instytutu Pamięci Narodowej, Pan dr Tomasz Domański, oficerowie Wojska Polskiego płk Sławomir  Zacharz, Jarosław Molisak, konsul Piotr Kozakiewicz, przedstawiciele władz samorządowych, sołtysi z Gminy Kije, Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Kijach,  strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej, harcerze 30 Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki ze Szkoły Podstawowej w Kijach, druhowie z Obic,  Hufca  Pińczów, zaproszeni goście, jak również licznie zgromadzeni mieszkańcy Włoszczowic i gminy Kije. Oprawy całości dopełniła obecność Kompanii Honorowej Wojska Polskiego  Centrum Szkolenia do Misji Zagranicznych w Kielcach.

            Przybyłych powitał prowadzący spotkanie, Dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury „ Kasztelania”, Pan Piotr Magdziarz.

            Nawiązując do tragicznych wydarzeń z okresu II wojny światowej, które rozegrały się w okolicy Włoszczowic i dnia dzisiejszego, sytuacji geopolitycznej na świecie, głos zabrali zaproszeni goście Wojewoda Świętokrzyski, Zbigniew Koniusz i burmistrz Chmielnika, Paweł Wójcik. Szerzej o tragedii Żydów w okupowanej Polsce i na terenie województwa świętokrzyskiego mówił pracownik kieleckiego IPN, dr Tomasz Domański. Po wystąpieniu wójta Gminy Kije, Pana Tomasza Sochy, głos zabrał inicjator upamiętnienia pogromu Żydów na Wólce Gołuchowskiej, nauczyciel historii ze Szkoły Podstawowej w Kijach, regionalista i mieszkaniec Włoszczowic, Pan Bogdan Skrobisz. Przybliżył on zgromadzonym przebieg wydarzeń, które zapoczątkowały tragedię w gospodarstwie państwa Lechów. Wspominał pozostałe rodziny z gminy Kije, które za pomoc udzieloną Żydom w czasie II wojny światowej otrzymały Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Swoje wystąpienie zakończył apelem

             „ Nigdy więcej polowania na ludzi ”.

            Kolejna część uroczystości to występy artystyczne przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Kijach i Orkiestrę Kasztelańską. Uczennice Lena Wleciał wykonała  utwór „Czerwonych Gitar” „Biały krzyż”, a Nikola Fatyga brawurowo zaśpiewała żydowską piosenkę „Hava Nagila", („Radujmy się”). Solistki otrzymały gromkie brawa. W nastrój wpisały się tańce żydowskie przygotowane i zatańczone przez uczennice klasy szóstej pod kierunkiem Pani Elżbiety Nogackiej. Wiązankę utworów patriotycznych zagrała Orkiestra Kasztelańska pod batutą Pana Michała Dyni.

            W dalszej części uroczystości wszyscy uczestnicy udali się w pochodzie na miejsce kaźni pomordowanych, na Wólkę Gołuchowską. Przemarsz otwierała Kompania Honorowa Wojska Polskiego wraz z pocztami  sztandarowymi.

            Na miejscu tragedii, którą upamiętnia krzyż i kapliczka Matki Bożej, miał miejsce apel poległych, po nim została oddana salwa honorowa, złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze pamięci.

            Na koniec, w imieniu rodziny Państwa Lechów, głos zabrał wnuk Jana Lecha, major Łukasz Leśniewski. Złożył wdzięczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości, szczególnie inicjatorowi, Panu Bogdanowi Skrobiszowi i mgr Norbertowi Kuli, jak również władzom samorządowym Gminy, wójtowi, Panu Tomaszowi Socha i Szkole Podstawowej w Kijach, która zaangażowała się zarówno w oprawę uroczystości gminnych jak i szkolnych. Był pod ogromnym wrażeniem kultu pamięci bohaterom pogromu na Wólce.

            Po oficjalnych uroczystościach, uczestnicy udali się na wojskową grochówkę przygotowaną przez panie kucharki ze szkoły w Kijach.

            Kolejny dzień obchodów 80 rocznicy pogromu Żydów na Wólce Gołuchowskiej miał miejsce w Szkole Podstawowej w Kijach.  Na uroczystym apelu zgromadziła się młodzież szkolna , przybyli przedstawiciele władz samorządowych, sekretarz Gminy Kije, Pani Anna Janas, w-ce wójt , Pani Anita Białek, inspektor, Pani Monika Karbowniczek, pułkownik Wojska Polskiego, absolwent Szkoły Podstawowej w Kijach, Sławomir Zacharz. Nauczyciel historii, Pan Bogdan Skrobisz w krótkim rysie historycznym opowiedział dzieciom i młodzieży o tragicznych wydarzeniach na Wólce obrazując swój wykład przygotowaną prezentacją multimedialną. Szkolni artyści, czyli solistki L. Wleciał i N. Fatyga zaśpiewały przygotowane piosenki „Biały krzyż” i „Hava Nagila”, a tancerki z klasy VI zaprezentowały się w tańcu żydowskim. Do tej grupy występujących dołączyli najmłodsi artyści, rodzeństwo Dudałów:  Stasiu, uczeń klasy piątej i jego młodsza siostrzyczka Michalina z klasy drugiej. Zaprezentowali się w utworach na keyboardzie „ Skrzypek na dachu” i „Dla Elizy”.

            Uczniowie z wielka uwagą i skupieniem wysłuchali niezwykłej lekcji historii, wydarzeń,  które rozegrały się 11 czerwca 1943 roku  na terenie dobrze im znanym, bliskim. Ludzie, którzy tam zginęli byli znajomymi ich przodków, rodzin. Odtąd pamięć o tych bohaterach na trwałe zapisana jest w sercach społeczności naszej Małej Ojczyzny.

            Za oprawę plastyczną uroczystości gminnych jak i szkolnych odpowiedzialna była Pani Ewa Kobos.

             

            opracowanie tekstowe: Małgorzata Wolny
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska

          • Mistrzowie matematyki

          • Uczniowie klas II-III szkół podstawowych z terenu gminy Kije wzięli udział w konkursie matematycznym ,,Cyferka", który odbył się w Szkole Filialnej we Włoszczowicach. Naszą szkołę reprezentowali: Kaja Janowska, Wojciech Rasała - kl. II, Filip Janowski i Jakub Hynek - kl.III.

            W kategorii klas drugich zwyciężczynią została Kaja, zdobywając 1 miejsce, natomiast Wojtek zajął 3 miejsce. W kategorii klas trzecich nasz uczeń Filip Janowski zajął drugie miejsce.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

            opracowanie tekstowe: Małgorzata Hynek
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska

          • Udany wyjazd klas IV i V do Krakowa i Bochni!

          • Z okazji Dnia Dziecka 35 osobowa grupa uczniów z klas IV i V wraz z opiekunami spędziła bardzo miło czas na wycieczce do Krakowa i Bochni. Mieliśmy okazję zwiedzić Muzeum Kościuszkowskie, a następnie z Kopca Kościuszki podziwialiśmy panoramę Krakowa. Wkrótce potem udaliśmy się na posiłek do ulubionej restauracji McDonald's, a w drodze do autokaru zachwycaliśmy się pięknem rynku krakowskiego. Jednak najwięcej wrażeń dostarczyła nam wizyta w Kopalni Soli Bochnia. Dużo frajdy sprawił dzieciom przejazd kolejką w podziemiach oraz pokazy multimedialne związane z wydobywaniem soli.

            Nasza wyprawa była cudowna i pozostanie na długo w naszej pamięci!

            opracowanie tekstowe: Małgorzata Gawior
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska

          • Ogromny sukces uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kijach na Ogólnopolskim Konkursie Mistrzostw Polski Młodych Ekonomistów w Warszawie!

          • Celem XVII edycji „Mistrzostw Polski Młodych Ekonomistów” była edukacja młodzieży w zakresie tematyki finansów osobistych.

            Konkurs organizowany był dla uczniów szkół podstawowych (klasy VII i VIII), a tematem przewodnim tegorocznej edycji był: „Portfel nastolatka”.

            Organizatorem Konkursu było Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej („SKEF”) z siedzibą w Gdyni. Patronat honorowy nad XVII edycją konkursu objęła Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa. Patronat medialny: Gazeta Bankowa, Tygodnik „Sieci”, Portal „wGospodarce.pl”, Telewizja wPolsce.pl. Partnerami i Sponsorami byli: Fundacja Stefczyka, której głównym Fundatorem jest Kasa Stefczyka, Saltus Ubezpieczenia oraz Fundacja Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych.

            Aby móc zakwalifikować się do finału konkursu należało wykonać pracę konkursową, która podzielona była na trzy części: A, B, C. Część A składała się z trzydziestu pytań testowych, część B zawierała cztery pytania otwarte, natomiast część C dotyczyła czterech pytań z wyliczeniami matematycznymi z elementami matematyki finansowej oraz jednego pytania opisowego z wyrażeniem własnej opinii na temat: „Jak uważasz, czy posiadanie konta osobistego uczy młodzież zarządzania pieniędzmi?”

            Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod opieką p.Agaty Kudasiewicz- nauczyciela matematyki w Szkole Podstawowej w Kijach.

            Spośród wszystkich nadesłanych prac konkursowych z całego kraju do ścisłego finału zostało wyłonionych 10, a wśród nich 2 prace z naszej szkoły: Kai Kudasiewicz z kl.VII i Szymona Kaczmarczyka z kl.VIII.

            Uczniowie wraz z opiekunami Agatą Kudasiewicz i rodzicem Marleną Kaczmarczyk zostali zaproszeni do Warszawy na finał konkursu, w którym można było powalczyć o 1000zł, 2000zł i 3000zł! W czasie 2-dniowego  pobytu w luksusowym hotelu Holiday Inn uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez najlepszych specjalistów ekonomii.

            Na koniec laureaci przystąpili do zmagań finałowych, na których musieli rozwiązać test i zadania otwarte z zakresu wiedzy ekonomicznej.

            Okazało się, że NAJLEPSZYM z NAJLEPSZYCH został uczeń naszej szkoły SZYMON KACZMARCZYK, który wygrał główną nagrodę w wysokości 3000 zł!!! Emocje sięgały zenitu! Wszyscy finaliści otrzymali nagrody, a dodatkowo prezes Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej - dr Kazimierz Janiak wręczył osobiście wygranemu symbolicznego dolara na dobry początek jego drogi finansowej.

            Pani prof. dr hab. Elżbieta Ostrowska, przewodniczący jury konkursu „Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów” zwróciła się do uczniów mówiąc: „Zaczynając od portfela nastolatka, młodzież uruchamia swoją wyobraźnię na dalsze życie... Chcemy by ten konkurs zarażał ciekawością, by był zaczynem - aby tę młodzież zainspirować. Wielu dorosłych, nawet już emerytów zaprzepaściło swój czas. Ta młodzież uczy się już teraz świadomie budować swój własny portfel i nim odpowiednio zarządzać” Pani profesor podkreśliła również, że: „Nigdy nie wolno zapominać o etyce. Szczególnie w dzisiejszych czasach pośród wszystkich afer, piramid finansowych, świat tęskni za etyczną działalnością i dobrymi wartościami”.

            Osobiste gratulacje laureatowi, finalistce konkursu oraz nauczycielowi prowadzącemu złożyli: Pan Wójt Tomasz Socha, dyrektor Szkoły Pan Mariusz Kudasiewicz, Pani dyrektor Tamara Piotrowska, nauczyciele oraz koleżanki i koledzy, życząc dalszych sukcesów!

            opracowanie tekstowe: Agata Kudasiewicz
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska

          • Mistrzowie Literowania w Języku Angielskim/Spelling Masters

          • Dziś mieliśmy ogromną przyjemność być gospodarzami międzyszkolnego konkursu „Spelling Master”/,,Mistrz Literowania", w którym wzięli udział uczniowie klas czwartych ze SF we Włoszczowicach i Gartatowicach oraz SP w Kijach.

            Wizyta naszych kolegów była świetną okazją do integracji i doskonalenia umiejętności językowych poprzez wspólną zabawę – bo przecież nie od dziś wiadomo, że w grupie zawsze raźniej i weselej! Dlatego też z wielką radością, rozwiązując razem konkursowe zadania, zdobywaliśmy kolejne punkty, które w magiczny sposób zamieniały się w ... pyszne cukierki. Nie zabrakło też wspólnej zumby w rytmie znanej angielskiej piosenki Hokey Pokey, no i obowiązkowa przerwa na… pyszne gofry z owocami … mniam!

            Na koniec pamiątkowe dyplomy dla szkół, a także garść słodkości i oryginalne breloczki, przygotowane specjalnie na tę okazję dla każdego uczestnika Konkursu na szkolnej drukarce 3D.

            Dziękujemy wszystkim Czwartoklasistom za mile spędzony czas!

            opracowanie tekstowe: Aneta Palińska-Kopycka
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska

          • Czytać jak mistrz

          • W dniu 25 maja 2023r. odbyły się w naszej szkole konkursy pięknego, głośnego czytania. Stanowiły one zakończenie projektów edukacyjnych mających na celu rozwijanie umiejętności techniki czytania i zainteresowanie czytelnictwem. Konkursy były działaniami w ramach realizowanego w szkole Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Projekt ,,Mistrz czytania” prowadzony był dla uczniów kl. I . Projekt „Będę Mistrzem Czytania” realizowali trzecioklasiści. Przedsięwzięcia rozplanowane zostały i realizowane przez wychowawców wymienionych klas. Zadania angażowały uczniów, rodziców i nauczycieli. Dzieci ćwiczyły i doskonaliły technikę czytania pracując z różnorodnymi tekstami, wykorzystując zasoby własnych biblioteczek oraz bibliotek szkolnej i publicznej. Pierwszaki ujawniali swoje postępy w klasowych etapach konkursowych, trzecioklasiści zaliczali codzienne określone limity głośnego czytania, co potwierdzali rodzice i wychowawca klasy. Efektem wytężonych starań wszystkich dzieci klas I i III były, duże zainteresowanie organizowanymi konkursami i bardzo wyrównany poziom prezentowanych umiejętności. Do konkursu „Mistrz czytania” przystąpiło 11 pierwszoklasistów. W konkursie „Będę Mistrzem Czytania”, w decydującej jego fazie, wzięło udział siedmioro dzieci z klasy III. Zmagania uczniów klasy I opierały się na znanym dzieciom i ćwiczonym fragmencie książeczki „Nasza mama czarodziejka” autorstwa J. Papuzińskiej. Trzecioklasiści zaś przedstawili swoje umiejętności czytając bez przygotowania tekst „ Historia o przyjaźni. Wyprawa rowerowa”, będący częścią książeczki, M. Michalaka „Opowieści o tym, co w życiu ważne”. Ocena umiejętności czytelników okazała się bardzo trudna z racji wysokich umiejętności młodych konkursowiczów. Mistrzami wśród mistrzów czytania w klasie I, okazali się następujący uczniowie: J. Siepracki, który osiągnął 1 miejsce, H. Komoniewska, która uplasowała się na miejscu 2 i B. Cios, który zajął 3 miejsce. Mistrzami czytania w klasie trzeciej zostali: W. Rasała, osiągając 1 miejsce w rywalizacji, M. Dudała, osiągając 2 miejsce i K. Janowska osiągając miejsce 3. Laureaci, którzy uzyskali trzy pierwsze miejsca otrzymali nagrody książkowe i dyplomy pamiątkowe. Wszyscy pozostali uczestnicy, dyplomy uznania. Wszystkim uczniom klasy pierwszej i trzeciej gratulujemy wytrwałości w rozwijaniu i podnoszeniu własnych umiejętności czytelniczych, laureatom konkursów, osiągnięcia mistrzowskiego poziomu, a nauczycielom prowadzącym dzieci i rodzicom, którzy ich wspierali, cierpliwości i efektywnego dopingowania. Wszystkich uczniów zachęcamy do kontynuowania wzbogacającej przygody z czytaniem. Powodzenia!

            opracowanie tekstowe: Agata Matyjas
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska
                          

          • Dzień Dziecka – święto każdego z nas!

          • 1 czerwca, jak co roku, świętowaliśmy Dzień Dziecka. W tym szczególnym dniu wszystkim uczniom wręczone zostały słodkie upominki z życzeniami samych radosnych i pogodnych chwil, oraz sukcesów w nauce od Dyrekcji naszej szkoły. Uczniowie klas młodszych spędzili aktywnie swoje święto, biorąc udział w zabawach ruchowych i rozgrywkach sportowych.

            Był to bardzo radosny dzień, pełen zabawy i uśmiechu, a także niekończących się, z serca płynących życzeń. Trzymamy kciuki aby wszystkie się spełniły!

            opracowanie tekstowe: Aneta Palińska-Kopycka
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska

          • Niecodzienna wizyta!

          • 2 czerwca br. opiekunki szkolnego koła wolontariatu "Dwa serca", panie: Małgorzata Noszczyk- Fiuk, Jolanta Cios i Małgorzata Gawior, udały się z wizytą do Domu Ojca Gwidona w Pacanowie. Celem odwiedzin było przekazanie prezentów w postaci różnego rodzaju słodkości dla podopiecznych tego ośrodka. Spotkanie odbyło się w przemiłej atmosferze.

            Serdeczne podziękowania kierujemy pod adresem uczniów i ich Rodziców za udział w Akcji i nieocenioną pomoc oraz wielkie serce!

            opracowanie tekstowe: Małgorzata Gawior
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska

          • Z wizytą w Olejarni Zagłoby

          • W dniu 2 czerwca uczniowie klas II i III pod opieką pań: M.Hynek, A. Kobus, A. Pytel, A. Machyni wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Olejarni Zagłoby w Mikułowicach. Dzieci poznały różne rośliny oleiste, aktywnie uczestniczyły w procesie tłoczenia oleju na zabytkowej maszynie, a następnie degustowały różnego rodzaju oleje i miody. Dodatkową atrakcją było oglądanie sosny w Wełczu, uznanej za pomnik przyrody.

          • Spektakl profilaktyczny ,,Pokój"!

          • 1 czerwca br., a więc w Dniu Dziecka, grupa teatralna ,,Bez kurtyny" pod kierunkiem p. Małgorzaty Gawior wystawiła dla uczniów klas IV- VIII spektakl profilaktyczny zatytułowany ,,Pokój". Sztuka wypadła znakomicie i dostarczyła wielu pozytywnych emocji, podkreślając, że powinniśmy sobie nawzajem pomagać i wspierać się w trudnych sytuacjach. Ponadto, scenki zwróciły uwagę na szacunek dla każdego człowieka. W spotkaniu uczestniczyła Dyrekcja szkoły oraz przedstawiciele Urzędu Gminy Kije. Sekretarz p.Anna Janas pogratulowała wszystkim aktorom i opiekunce, życząc dalszych sukcesów. To było coś!!!

            opracowanie tekstowe: Małgorzata Gawior
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska

          • Święto Rodziny w klasie V!

          • 30 maja br. uczniowie klasy V pod kierunkiem wychowawcy p. Małgorzaty Gawior przedstawili program artystyczny z okazji Dnia Mamy i zbliżającego się Dnia Taty. W spotkaniu wzięła udział Dyrekcja szkoły i bardzo liczna grupa Rodziców, która nagrodziła występujących gromkimi brawami. Dalsza część uroczystości odbyła się w sali lekcyjnej, gdzie na wszystkich czekał pyszny słodki poczęstunek przygotowany przez Mamy piątoklasistów. Całość imprezy przebiegała w przemiłej atmosferze. Nie zabrakło również ciepłych życzeń skierowanych pod adresem Rodziców, a także uścisków i gratulacji za piękny występ.

            opracowanie tekstowe: Małgorzata Gawior
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska

          • Kochamy naszych Rodziców!

          • W dniu 30 maja uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Kijach zaprezentowali występ artystyczny dla swoich rodziców. Mówili wiersze, śpiewali piosenki, tańczyli i składali im z serca płynące życzenia. Każde dziecko wręczyło swojej mamusi i tatusiowi drobny podarunek - własnoręcznie ozdobione serduszko. W tym dniu nie zabrakło radości i wzruszeń!

          • Są dzieci, które lubią książki!

          • W dniach od 17 do 28 kwietnia 2023r. odbyła się w naszej szkole Akcja Czytelnicza „Nie ma dzieci, które nie lubią książek!”. Zamierzenie było działaniem w ramach realizacji NPRCz. Termin przeprowadzenia akcji był jednocześnie zwróceniem uwagi na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Celami zadania były: propagowanie czytania i książek, głównie przez własny przykład, zachęcanie do korzystania z bibliotek i poszanowania praw autorskich , do tworzenia własnych księgozbiorów lub list książek do poznania oraz rozwijanie kreatywności twórczej, językowej i artystycznej. Akcja łączyła ze sobą różne aktywności i rozplanowana została na kilka dni, dla których wyznaczono propozycje zadań przewodnich. Pierwszy dzień obejmował wizytę uczniów klas 1-3 w SIK Kasztelania z okazji spotkania autorskiego ,,Gdyby jajko mogło mówić, czyli o przesądach, przysłowiach zwyczajach” z twórcą książek dla dzieci, panią Renatą Piątkowską . Autorka w zajmujący sposób opowiedziała o tworzeniu książek, przybliżyła ich tematykę, prezentowała swoje najnowsze projekty. Uczestnicy mieli także niepowtarzalną okazję wysłuchania pięknego czytania fragmentów wybranych dzieł w wykonaniu profesjonalnego lektora oraz nabycia książeczek opatrzonych autografem. Spotkanie zorganizowane zostało przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kijach im. Wiesława Myśliwskiego. Drugi dzień akcji przeznaczony został na obejrzenie spektaklu wychowawczo- profilaktycznego Teatru Kurtyna z Krakowa, pt. ,,Tajemniczy skrzat”. Projekt podejmował wiele problemów, wśród których znalazło się także propagowanie czytelnictwa jako wartościowej, kształcącej formy spędzania czasu wolnego. Dzień trzeci akcji, uczestnicy mogli przeznaczyć na tworzenie Instalacji z Książką i dla Książki. Działanie zakładało wykonanie wspólnego klasowego lub grupowego montażu, który byłby prezentacją ciekawych, ulubionych, polecanych książek. W dniu czwartym zatytułowanym Dzień Ciepłych Słów o Książce i Czytaniu, chętni układali grupowo, indywidualnie, rodzinnie hasła, rymowanki, wierszyki lub prezentowali wyszukane przez siebie cytaty, propagujące książki, czytanie. Swe krótkie dzieła albo słowa innych, przedstawiali na ozdobnych, przygotowanych według własnej inwencji fiszkach. Dzień piąty mianowaliśmy Dniem Artystycznego Plakatu „Ja w bibliotece publicznej”. Jego efektem było zaprojektowanie i stworzenie plakatu zachęcającego do wypożyczania, czytania książek i do korzystania z biblioteki. W tym dniu odbyło się także klasowe rekomendowanie, pt. Moje ulubione, podczas którego zachęcaliśmy się wzajemnie do poznania, zdaniem przedstawiających, najciekawszych tytułów. W kolejnych dniach uzupełnialiśmy efekty poszczególnych działań, dokumentowaliśmy efekty, oglądaliśmy klasowe instalacje i przedstawione za ich pośrednictwem książki. „Przyłapywaliśmy” w kadrach aparatów tych, którzy spontanicznie, czasem tylko na chwilę zastygali w zainteresowaniu jakąś książką. Wyeksponowaliśmy w bibliotece „Złotą półkę” gromadzącą dzieła pozalekturowe, które czytelnicy szkolnej biblioteki wypożyczają lub przeglądają najchętniej. Przedstawiliśmy zgromadzone cytaty i wyróżnione „ciepłe słowa”  o książkach i czytaniu. Wykonane przez uczestników akcji plakaty, osiągnęły swoją ekspozycję nie tylko na terenie szkoły ale i w salach biblioteki publicznej, gdzie mają okazję je obejrzeć czytelnicy, sympatycy i odwiedzający.  Akcja czytelnicza znalazła wielu zainteresowanych, którzy wzięli udział we wszystkich zaproponowanych działaniach, bądź wybrali te, w których realizacji „czuli się” najlepiej. Ważne jest to, że czynnych, zainteresowanych czytelników mamy dość pokaźne grono. Chętnie dzielą się oni swoją pasją oraz potrafią atrakcyjnie i skutecznie nią zarażać. Wszystkim (uczniom, rodzicom, nauczycielom) wspierającym akcję „Nie ma dzieci, które nie lubią książek!” serdecznie dziękujemy, a uczestnikom, dodatkowo gratulujemy pomysłowości i umiejętności. Rozstrzygnięcia zmagań należy spodziewać się niebawem!

            opracowanie tekstowe: Agata Matyjas
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska