1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny, który ze względu na epidemię COVID-19 znacznie różnił się od tych z lat ubiegłych. Zamiast uroczystej akademii odbywały się spotkania z wychowawcami poszczególnych klas w reżimie sanitarnym. Tylko uczniowie klasy I mieli możliwość rozpocząć naukę w uroczystej atmosferze. Zostali powitani przez Dyrektora Szkoły, Pana Mariusza Kudasiewicza oraz przez Wójta Gminy Kije, Pana Tomasza Sochę, którzy życzyli im wytrwałości, sukcesów w nauce oraz miłego pobytu w murach szkoły!
Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021
Przydział sal dla poszczególnych klas na spotkania z wychowawcami w dniu 1 września 2020 r.
Rok szkolny 2020-2021
Godzina i forma rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021 ustalona została w porozumieniu z organem prowadzącym, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Głównego Inspektora Sanitarnego.
01.09.2020 - Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021
1. Brak ogólnego spotkania dla wszystkich klas, za wyjątkiem klasy I.
2. Dowóz z podziałem na II tury, zgodnie z harmonogramem jak niżej.
3. Spotkanie z wychowawcami w salach lekcyjnych (01.09.2020);
Klasy V-VIII: dowożenie zgodnie z harmonogramem - rozpoczęcie godz. 7:45, odwóz uczniów godz. 9:00
Klasy I–IV: dowożenie zgodnie z harmonogramem - rozpoczęcie godz. 8:30, odwóz uczniów godz. 10:00
Klasa I Szkoły Podstawowej – uroczyste rozpoczęcie godz. 8:30 na hali sportowej. Wejście boczne na halę od strony dziedzińca (gminy). Po uroczystym rozpoczęciu uczniowie pozostają na hali wspólnie z wychowawcą.
Zasady organizacji pracy placówki od 01.09.2020
- W roku szkolnym 2020/2021 zajęcia rozpoczynać się będą w II turach:
klasy V-VIII początek zajęć godz. 7:45;
klasy 0-IV – początek zajęć godz. 8:30
- Procedury bezpieczeństwa w okresie pandemii Covid-19 na terenie placówek oświatowych ZPO w Kijach dostępne są w budynkach szkół.
- Wejście do Szkoły Podstawowej w Kijach możliwe jest jedynie wejściem głównym od strony ulicy Szkolnej. Wejście od strony parkingu jest zamknięte. Brak możliwości przejścia przez szkołę do Przedszkola w Kijach. Wejście do Przedszkola jedynie od strony dziedzińca.
W celu zachowania obowiązujących obostrzeń i troski o bezpieczeństwo i zdrowie uczniów w bieżącym roku szkolnym obowiązują II tury przywozu i odwozu uczniów, zgodnie z harmonogramem (w przypadku zmian harmonogramu dowozu będziemy na bieżąco przekazywać informacje).
- W związku z obostrzeniami związanymi z pandemią wirusa Covid-19 do szkoły wchodzić mogą jedynie uczniowie i pracownicy ( zakaz wejścia osób trzecich).
SUKCES ÓSMOKLASISTÓW ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KIJACH NA EGZAMINIE ZEWNĘTRZNYM!!!
Dnia 31 lipca 2020r. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty dla poszczególnych szkół w Polsce. Jak wszyscy wiemy, temu sprawdzianowi wiedzy towarzyszyło wiele emocji spowodowanych przede wszystkim tym, że uczniowie od 16 marca br. rozpoczęli zdalne nauczanie z powodu szerzącej się pandemii, natomiast termin egzaminu przypadł w tym roku szkolnym na połowę czerwca. Pomimo różnorodnych niedogodności, z którymi musieli zmierzyć się uczniowie, nauczyciele i rodzice, wynik uzyskany przez uczniów naszej szkoły jest satysfakcjonujący i pozwolił na uzyskanie I miejsca w powiecie zarówno z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego.
Dyrektor szkoły, Pan Mariusz Kudasiewicz, gratuluje absolwentom tak dobrych wyników i życzy dostania się do wybranych szkół ponadpodstawowych. Szczególne gratulacje kieruje dla uczniów którzy uzyskali bardzo wysokie wyniki z poszczególnych przedmiotów tj.: j. angielski - N. Lasak 98%, F. Blicharski 97%, A. Koziór 90%, J. Sobstyl 90%; matematyka: P. Pak 97%, N. Lasak 93%, J. Cios 93%, F. Blicharski 90%; język polski: K. Salwa 86%, P. Pak 84%, J. Powałka 82%. Natomiast najwyższą średnią łącznie ze wszystkich trzech przedmiotów otrzymali N. Lasak - 87%, F. Blicharski - 85,6%, K. Ciszowska - 81,6%, M. Foks - 79,3%.
Serdeczne podziękowania kieruje pod adresem nauczycieli języka polskiego, pań: Małgorzaty Gawior i Małgorzaty Wolny, matematyki: pani Agaty Kudasiewicz i języka angielskiego: pani Anety Palińskiej–Kopyckiej, za pełne zaangażowanie w przygotowanie uczniów do sprawdzianu, przeprowadzenie próbnych egzaminów i prowadzenie dodatkowych konsultacji dla ósmoklasistów w czasie odbywającego się nauczania na „odległość”, co przyczyniło się do tak dobrego wyniku egzaminu naszej szkoły na tle powiatu.
Wyrazy ogromnej wdzięczności Dyrektor Szkoły składa dla organu prowadzącego w osobie Wójta Gminy Kije, Pana Tomasza Sochy za bardzo szybkie zorganizowanie I i II tury komputerów do nauki zdalnej, jak również za pilotowanie wniosków wpływających na udoskonalenie bazy szkolnej.
Do gratulacji i życzeń dołącza się Wójt Gminy Kije Pan Tomasz Socha, przekazując naszym absolwentom, nauczycielom i rodzicom wyrazy ogromnego uznania, życząc dalszych sukcesów i miłego wypoczynku wakacyjnego.
link do wyników egzaminów https://mapa.wyniki.edu.pl/MapaEgzaminow/ należy wybrać województwo - następnie powiat - będą widoczne wyniki uczniów poszczególnych gmin w powiecie.
Jesteśmy, pamiętamy, czuwamy!
W 76 rocznicę bitwy pod Umianowicami, delegacja harcerzy 30. DH im. T.Kościuszki w Kijach wraz z drużynowymi phm. Wiesławą Zając i pwd. Agatą Kudasiewicz, uczciła pamięć poległych w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny. Druhowie zapalili znicz i zaciągnęli honorową wartę przy grobie Batalionów Chłopskich na cmentarzu w Kijach.
Chwała Bohaterom, cześć Ich pamięci!
Pamiętamy
Harcerze 30.DH im.T.Kościuszki w Kijach, w godzinie W, stanęli, aby oddać hołd bohaterom - uczestnikom Powstania Warszawskiego. Poległym ku czci, żyjącym na chwałę. Dziś wszyscy jesteśmy "dziećmi Warszawy". Chwała Bohaterom!
Pielgrzymka duchowa 30 DH z Kij
Przypadającą w tym roku 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II druhowie 30 DH im. T. Kościuszki z Kij planowali uczcić biorąc również udział w harcerskiej pielgrzymce na Jasną Górę. Miała ona być kulminacją całorocznych obchodów tej wielkiej rocznicy. Ponieważ panująca pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany wyjazdu, harcerze postanowili w inny sposób oddać hołd św. Janowi Pawłowi II. W odpowiedzi na apel organizatorów przygotowali się do duchowego udziału w tej uroczystości. Druhowie wysłali na Jasną Górę specjalnie przygotowane kolaże, na które składały się zdjęcia na tle przygotowanych laurek, pamiątek i symboli papieskich. W ten sposób zameldowali się do Jasnogórskich uroczystościach. Za pośrednictwem Komendy Drużyny otrzymali program oraz linki umożliwiające wszystkim chętnym udział w tej wirtualnej, duchowej pielgrzymce. Do uroczystości przystąpiły też kijskie zuchy.
Innym ważnym filarem obchodów rocznicy urodzin św. Jana Pawła II jest udział w projekcie " Dar na 100." organizowanym przez Główną Kwaterę ZHP. Grupa harcerzy założyła" Teczki Serdecznej Pamięci św. Jana Pawła" i z zapałem przystąpili do przygotowania tej "wielkiej księgi pamięci". Poszczególne teczki zawierają wiele informacji, pamiątek, zdjęć,ciekawostek dotyczących życia i pontyfikatu św. Jana Pawła II. Podczas przygotowań do uroczystych obchodów harcerze odwiedzili wiele miejsc związanych z osobą św. Jana Pawła II m.in.Kraków, Kalwaria, Wadowice, Niezwojowice, Katedra w Kielcach. W wigilię rocznicy uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej z okazji 100.rocznicy urodzin.
229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Zbliża się Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja, jednak ze względu na pandemię koronawirusa i czasowe ograniczenie funkcjonowania szkoły, w tym roku apel okolicznościowy w naszej szkole nie odbędzie się.Zapraszamy uczniów i rodziców do przeczytania zamieszczonych poniżej informacji, by w taki sposób uczcić pamięć tych, którzy pragnęli nowoczesnej, sprawiedliwszej, silnej Polski. Polski, która zatrzymałaby dalsze rozbiory.
Konstytucja 3 Maja - wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej, tak zwanej gołoty. Celem ograniczeń względem szlachty było zapobieżenie możliwości przekupstwa, biednego szlachcica przez agentów obcego państwa. Konstytucja potwierdzała też przywileje mieszczańskie nadane w akcie prawnym z 18 kwietnia 1791 roku. Według tego aktu, mieszczanie mieli prawo do bezpieczeństwa osobistego, posiadania majątków ziemskich, prawo zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji publicznej a także prawo nabywania szlachectwa. Miasta miały prawo do wysłania na Sejm 24 plenipotentów jako swoich przedstawicieli, którzy mieli głos w sprawach dotyczących miast. Akt ten obejmował pospólstwo opieką prawa i administracji rządowej. Armia polska miała liczyć 100 tys.
Opracował: Bogdan Skrobisz
"Młodzież zapobiega pożarom" - Turniej Wiedzy Pożarniczej
11 marca 2020 roku, w SP w Kijach, przeprowadzono eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. Celem turnieju jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru i innych miejscowych zagrożeń. Uczestnicy konkursu rozwiązywali test wiedzy oraz odpowiadali na losowo wybrane pytania. W konkursie wzięło udział 12 uczniów. Turniej przeprowadzono w dwóch grupach wiekowych. Pierwszą grupę reprezentowali uczniowie klas IV-VI, natomiast drugą grupę reprezentowali uczniowie klas VII i VIII SP. Turniej otworzyli wójt Gminy Kije Tomasz Socha i dyrektor ZPO w Kijach Mariusz Kudasiewicz. Uczniów oceniali młodszy ogniomistrz Artur Karasek i starszy sekcyjny Krzysztof Wójcik - zawodowi strażacy z Powiatowej Straży Pożarnej w Pińczowie.
Do etapu powiatowego zakwalifikowali się z II grupy wiekowej: Borek Krystian uczeń klasy VII SP w Kijach, który zajął pierwsze miejsce i Ciszowska Kinga uczennica klasy VIII, która zajęła drugie miejsce.
W I grupie wiekowej zwyciężył Pak Kacper uczeń klasy V SP w Kijach, który zajął pierwsze miejsce, drugie miejsce zajęła Kołkowska Wiktoria uczennica klasy VI SP w Gartatowicach. W turnieju wzięło udział 12 uczniów, którzy otrzymali cenne nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Kijach. Nagrody wręczał wójt Tomasz Socha. Uczniów do konkursu przygotowali: pani Anna Wyrwa nauczycielka SP w Gartatowicach i nauczyciel SP w Kijach Bogdan Skrobisz. Organizatorzy turnieju życzą zwycięzcą dalszych sukcesów na szczeblu powiatowym.
Opracował: Bogdan Skrobisz
KIJSCY HARCERZE ŚWIĘTUJĄ DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ
Dnia 22 lutego br. liczna grupa naszej drużyny harcerskiej pod opieką druhen: Wiesławy Zając, Agaty Kudasiewicz, Moniki Pawlikowskiej i ks. Marcina Tatara udała się na całodniowy sobotni biwak harcerski zorganizowany w Szkole Podstawowej nr 2 w Pińczowie. W wydarzeniu łączącym drużyny z całego Powiatu wzięło udział 178 harcerzy i zuchów. Wstawili się tak licznie, aby świętować swój dzień braterstwa.
Punktualnie o godz. 10.00 w hali sportowej ww. placówki rozpoczął się apel, podczas którego wszyscy wymienili się kartkami z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Następnie odbyła się gra terenowa nawiązująca do historii Szarych Szeregów pod tytułem „Mały Sabotaż”. W grze udział wzięło 10 drużyn, każda otrzymała kopertę z zadaniami i mapę. Zadania nawiązywały do autentycznych akcji sabotażowych, czyli malowanie znaku Polski Walczącej na murach, zamalowywaniu liter na plakatach niemieckich zmieniające znaczenie słów. Na jednym z punktów harcerze poszukiwali w trawie monet, za które potem mogli wykupić swojego „rannego” kolegę. Po grze rozpoczął się turniej piłki nożnej, a zuchy zajęły się przygotowaniem swoich imieninowych tortów, gdyż za parę dni, tj. 29 lutego obchodzone będą Imieniny Zucha – „raz na cztery lata zuch się staje pępkiem świata”. Niebywałą atrakcją był konkurs makijażu. W przerwie dzieci otrzymały słodki poczęstunek i herbatę, ale i tak wszyscy z niecierpliwością wyczekiwali na ogromną pizzę. Po rozgrywkach harcerzy przyszła pora na zmagania zuchów, które mogły się sprawdzić w Mini Olimpiadzie składającej się z pięciu konkurencji gier i zabaw. Przez cały czas biwaku w jednej z sal funkcjonował „Pokój Gier”, gdzie dzieci mogły rywalizować ze sobą w grach planszowych. Nie zabrakło również nauki piosenek harcerskich i pląsów. Po części zabawowej ok. godz.15.00 nastał uroczysty kominek harcerski, na który zostali zaproszeni znamienici goście: Wójt Gminy Kije Tomasz Socha, dyrektorzy szkół - Szkoły Podstawowej numer 2: Mirosław Madej, Andrzej Cepak i Izabela Piątek, dyrektor ze Szkoły Podstawowej w Kijach Mariusz Kudasiewicz i goście honorowi - Teresa i Jerzy Znojek. Pani Teresa w czasie II wojny światowej była łączniczką w Armii Krajowej, zaś Jej syn Jerzy Znojek, to były wieloletni dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie. Następnie po uroczystym odśpiewaniu hymnu swoje przyrzeczenie harcerskie złożył ksiądz Marcin Tatar, a na wniosek drużynowej podharcmistrz Wiesławy Zając, rozkazem komendantki hufca ZHP w Pińczowie, objął funkcję kapelana 30. Drużyny Harcerskiej imienia Tadeusza Kościuszki w Kijach.
Po części oficjalnej nastąpiło podsumowanie biwaku i wręczenie pucharów, dyplomów i upominków. Od Prezesa Banku Spółdzielczego w Pińczowie Pana Jakuba Madeja zuchy i harcerze otrzymali opaski odblaskowe, dzięki którym będą widoczni na drodze. Nad bezpieczeństwem uczestników podczas rozgrywek czuwał ratownik medyczny pan Konrad Krawicz. Wielka niespodzianka imprezy to odwiedziny byłego komendanta Hufca ZHP druha Lucjana Pietrzczyka ze swoimi harcerzami, którzy z wielką pasją rozśpiewali brać harcerską. Miłym prezentem dla wszystkich spragnionych i strudzonych uczestników zlotu była woda mineralna „Buskowianka” ufundowana przez Uzdrowisko Busko-Zdrój. Biwak zakończył się o godz.17.30, po czym zmęczeni, ale pełni wrażeń kijscy harcerze wraz z opiekunami powrócili do swoich domów.
Tekst: zespół redakcyjny z kl. VIII a
1
KIJSCY ÓSMOKLASIŚCI NA NAGRANIU PROGRAMU „TO BYŁ ROK!”
Dnia 19 lutego br. grupa 32 osobowa uczniów z klas ósmych naszej szkoły pod opieką pań: Elżbiety Nogackiej, Małgorzaty Gawior i Agnieszki Machyni wzięła udział w nagraniu programu „To był rok!” emitowanym od 8 marca 2019r. na antenie TVP1, który oparty jest na brytyjskim formacie A Year To Remember.
O godz. 7.00 rano wyjechaliśmy autokarem spod Urzędu Gminy w Kijach i za niespełna dwie godziny byliśmy już w Krakowie. Nagranie programu przy pełnej widowni, rozpoczęło się o godz.10.00, do tego momentu mieliśmy chwilę na gorącą herbatę i konsumpcję. Prowadzącą program jest Marzena Rogalska, zaś kapitanami drużyn -Katarzyna Zielińska i Maciej Kurzajewski. Wraz z gospodarzami programu, dzięki scenografii i stylizacji, przenieśliśmy się do roku 1986 i właśnie z tego okresu, Paweł Stasiak i Mieczysław Hryniewicz musieli wykazać się wiedzą, odpowiadając na zadane pytania dotyczące piosenek, wydarzeń, trendów i programów telewizyjnych o filmach prezentowanych za pomocą materiałów wideo. Publiczność zebrana w studio kibicowała obydwu rywalom, ale była to rywalizacja pełna humoru i rozrywki. Ostatecznie zwyciężyła drużyna Macieja Kurzajewskiego .
Wyjazd był bardzo udany i jeszcze długo będziemy go wspominać.
Serdeczne podziękowania dla Pani Elżbiety Nogackiej za zorganizowanie wycieczki.
Tekst: zespół redakcyjny z kl.VIII”a”
W imprezowym nastroju z zespołem „Papa D.”
Dnia 11 stycznia br. harcerze z 30. DH w Kijach wraz z opiekunami: p. Wiesławą Zając, Agatą Kudasiewicz, Mariuszem Kudasiewiczem, Moniką Pawlikowską, Małgorzatą Gawior, Mariolą Raduszewską, Dorotą Pąpą i ks. Marcinem Tatarem udali się na jubileuszowy koncert – 35 lecie "Papa Dance", który odbył się w Hali Widowiskowo-Sportowej w Kielcach.
O godzinie 16.30 wyjechaliśmy spod Gminy w Kijach. Przed koncertem odbył się wykład poświęcony ochronie środowiska wzbogacony krótkimi filmikami z zakresu ochrony przyrody. Następnie na scenie pojawił się oczekiwany przez wszystkich fanów zespół "Papa D.". Lider grupy Paweł Stasiak powitał wszystkich zebranych bardzo serdecznie i zaprosił do wspólnej zabawy i śpiewu. Podczas koncertu mogliśmy wysłuchać takich przebojów jak: "Naj Story", "Monaliza", "Czarny śnieg" , "Nasz Disneyland", "O la la” i wiele innych z nowej płyty grupy. Występ dostarczył nam nieopisanych wrażeń, tym bardziej, że po jego zakończeniu, dzięki pani Agacie, wykonaliśmy kilka pamiątkowych zdjęć, do których pozowali również członkowie kapeli. Po opuszczeniu budynku udaliśmy się na pyszny posiłek. Wróciliśmy do Kij o godzinie 21.30.
Cały wyjazd był bardzo udany i na długo pozostanie w naszej w pamięci.
Tekst: uczestnicy wyjazdu
Rozpoczynamy ferie zimowe... w Zakopanem!
Dnia 23 stycznia br. o godz. 7. 00 rano spod szkoły grupa 52 harcerzy z kierownikiem wycieczki p. Agatą Kudasiewicz oraz opiekunami: p. Wiesławą Zając, Moniką Pawlikowską, Małgorzatą Gawior, dyrektorem szkoły p. Mariuszem Kudasiewiczem i ks. katechetą Marcinem Tatarem wyruszyła na dwudniowy feryjny wyjazd do polskiej stolicy Tatr - Zakopanego.
Około godziny 9.00 dotarliśmy do Krakowa i od tej chwili towarzyszył nam Pan przewodnik, który bardzo ciekawie opowiadał o czekających nas atrakcjach. Po dotarciu na miejsce o godz 13.00 rozpoczęliśmy przyjemny spacer po przepięknej Dolinie Strążyckiej. W trakcie naszej wędrówki mogliśmy podziwiać nieopisane uroki górskich pejzaży, a następnie sam Giewont. Kolejnym punktem wycieczki były Krupówki. Tam zakupiliśmy pamiątki i spróbowaliśmy regionalnych wyrobów. O godz. 15.30 udaliśmy się wyciągiem krzesełkowym na Polanę Szymoszkową. Przeszliśmy Gubałówkę, a w dalszej części wyprawy mogliśmy podziwiać krainę świateł. Po tak cudownie spędzonym dniu ok. godz. 18.30 dotarliśmy do Poronina, gdzie nastapiło zakwaterowanie po czym skonsumowaliśmy pyszną obiadokolację, a pozostałą część wieczoru spędziliśmy w miłym nastroju na grach i zabawach świetlicowych.
Drugi dzień pobytu w górach rozpoczął się śniadaniem, po którym około godz. 9.00 wyjechaliśmy na Snowlandię przy Stoku Wielkiej Krokwi. Tam w otoczeniu wspaniałych śnieżnych budowli około 2 godzin spędziliśmy na torze saneczkowym, korzystając z różnych atrakcji, w tym: zjazdów na sankach i jabłuszkach. Kolejny nasz punkt programu to pobyt w Myszogrodzie. Miłośnicy małych gryzoni mogli nacieszyć oko różnego rodzaju myszkami, które jeżdżą pociągiem, latają w UFO lub zamieszkują w pełni wyposażonych i umeblowanych domkach w górach. O godz. 13.00 był czas przeznaczony na obiad, a następnie po wykwaterowaniu i spakowaniu bagaży udaliśmy się do Białki Tatrzańskiej na ostatnią już niestety atrakcję, jaką był pobyt na basenach termalnych. Zrelaksowani, wypoczęci i pełni nieopisanych wrażeń około godz. 19.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.
Wycieczka z pewnością pozostanie nam na długo w pamięci, a wspomnienia z nią związane odnotujemy w naszej harcerskiej kronice.
Organizatorzy wyjazdu oraz wszyscy uczestnicy składają serdeczne podziękowania Panu Wójtowi Gminy Kije Tomaszowi Socha za dofinansowanie wycieczki.
Tekst: organizatorzy wycieczki
5
Rodzinna Wigilia Harcerska
Dnia 16 grudnia br. o godz. 16.00 w sali rekreacyjnej naszej szkoły odbyły się przepiękne jasełka przygotowane przez harcerzy pod bacznym okiem opiekunek, druhen: Wiesławy Zając i Agaty Kudasiewicz. Na tak doniosłą uroczystość przybyło wielu zacnych gości, także sala wypełniła się po brzegi. Dyrektor szkoły Pan Mariusz Kudasiewicz przywitał serdecznie wszystkich zebranych, rodziców, dziadków, harcerzy i ich opiekunki, a szczególne ukłony skierował pod adresem przybyłej komendant ZHP Kielce dh Elżbiety Kubiec, komendant Hufca ZHP Pińczów dh Anny Steckiewicz, Wójta Gminy Kije Pana Tomasza Sochy, jak również księdza proboszcza Leszka Kowalczyka oraz przedstawicielek Koła Gospodyń Wiejskich we Włoszczowicach na czele z przewodniczącą Panią Dorotą Serhej. Pan dyrektor w swoim krótkim przemówieniu zwrócił się również do harcerzy i ich opiekunek, dziękując za wszystkie podjęte przez nich liczne działania, które przyczyniają się do promocji szkoły w środowisku lokalnym, a także te o szerszym zasięgu. Podkreślił w tym wszystkim nieocenioną rolę rodziców, jak również finansową pomoc Urzędu Gminy. Wspomniał także o ważnych uroczystościach kościelnych, gdzie udział harcerzy w oprawie liturgicznej jest niekwestionowany i na stałe wpisał się w ramy Kościoła. Następnie głos zabrał Pan Wójt, który również złożył gorące podziękowania za wszystkie harcerskie akcje, a wyrazem tego był kosz słodyczy. Następnie Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich we Włoszczowicach Pani Dorota Serhej skierowała wiele ciepłych słów pod adresem kijskich druhów i druhen, wręczając gwiazdkowy upominek. Krótkie przemówienie wygłosiła do przybyłych również druhna Wiesława Zając. Dziękując wszystkim za przybycie, podsumowała dotychczasowe działania harcerzy.
Po części oficjalnej przyszedł czas na piękną oprawę artystyczną, podczas której goście mogli podziwiać kunszt aktorski uczniów z klas IV, V i VI, a całości występów dopełniły wspólnie zaśpiewane tradycyjne kolędy i piękna dekoracja autorstwa Pani Ewy Kobos.
Po zakończonych jasełkach, Pan dyrektor gorąco podziękował za piękny występ, a następnie zaprosił wszystkich gości i dzieci na spotkanie opłatkowe, które odbyło się w świetlicy szkolnej. Oczywiście nie mogło zabraknąć różnego rodzaju pyszności, zadbali o nie rodzice harcerzy. Było bardzo miło i nastrojowo, mnóstwo życzeń świątecznych, ciepłych słów i gestów. Z pewnością jeszcze długo będziemy wspominać tę dzisiejszą uroczystość, która na stałe wpisała się w nasz harcerski kalendarz!
Z pozdrowieniami harcerskimi, czuwaj!
Tekst: redakcja szkolna
Betlejemskie Światło Pokoju
W niedzielę 15 grudnia po raz kolejny odebraliśmy Betlejemskie Światło Pokoju. Uroczyste przekazanie odbyło się podczas Mszy św. w Bazylice Katedralnej w Kielcach, po której harcerze udali się na Rynek, gdzie przekazywali płomień instytucjom i mieszkańcom.
Tradycja Betlejemskiego Światła Pokoju w Polsce trwa od 29 lat.Polscy harcerze odebrali Betlejemskie Światło Pokoju w Zakopanem. Do Kielc przywiozła je 25. Kielecka Drużyna Wędrownicza im. majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i przekazała na ręce biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego. Betlejemskie Światło Pokoju to płomień odebrany z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, który jest przekazywany w formie sztafety do kolejnych państw. Podczas homilii w bazylice katedralnej hierarcha przypomniał znaczeniu światła: - To właśnie poprzez światło mamy swój udział niejako w naturze Boga, bo przecież Pan Jezus, kiedy głosił Ewangelię, mówił - „Wy jesteście solą tej ziemi, wy jesteście światłem świata”. Niech ten betlejemski płomień rozpala się w waszych sercach, umysłach, szlachetnych czynach, miłości do Boga, bliźniego i naszej Ojczyzny - zwrócił się do harcerzy.
Po Mszy św. Betlejemskie Światło Pokoju odebrali przedstawiciele wszystkich 15. hufców ZHP Chorągwi Kieleckiej w tym przedstawiciele naszej drużyny. Po uroczystości harcerze wraz z Betlejemskim Światłem Pokoju udali się w kolumnie na kielecki Rynek, gdzie przekazano światło prezydentowi Kielc Bogdanowi Wencie. Tam też można było posłuchać harcerskich piosenek oraz skorzystać z wielu atrakcji.
Wróciliśmy pełni wrażeń, ponieważ oprócz pięknej uroczystości czekało na nas wiele niespodzianek!
Druhowie
Mikołajki w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach
6 grudnia 2019 r. uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej w Kijach wysłuchali, jak w każdym roku, koncertu mikołajkowego pt. „O dwóch takich, co grali na wszystkim” w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.
KONKURS WIEDZY O TADEUSZU KOŚCIUSZCE
W dniu 11 grudnia 2019r. harcerki przeprowadziły konkurs na temat bohatera drużyny Tadeusza Kościuszki. Wiadomości na temat życia i działalności Kościuszki druhowie pogłębiali od czerwca do grudnia poprzez: udział w wycieczce „Szlakiem Tadeusza Kościuszki”, tworzenie albumów, plakatów oraz udział w gawędach harcerskich. Tymi wiadomościami zechciały podzielić się w dniu konkursu druhny Kinga Ciszowska, Kinga Salwa, Amelia Baran i Julia Tomaszek, które przygotowały pytania oraz dyplomy dla zwycięzców konkursu. Do konkursu zgłosiło się 24 harcerzy, którzy zostali podzieleni na 4 grupy. Każda grupa miała zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi życia, walki o Ojczyznę bohatera. Harcerze wykazali się biegłą znajomości tematyki. Spośród grup wyłonione zostały 3 miejsca i jedno wyróżnienie. Wszystkie rywalizujące ze sobą drużyny zostały nagrodzone dyplomami przygotowanymi przez harcerkę Amelię Baran. Harcerze uznali, że takie konkursy mają ogromny sens, ponieważ uczą historii, patriotyzmu, przybliżają postać danego bohatera, uczą pracy w grupach, odpowiedzialności za współzawodnika. Nad poprawnością całego konkursu czuwali „kosynierzy racławiccy” – harcerze - współorganizatorzy konkursu. Konkurs odbywał się pod czujną opieką dh. phm.Wiesławy Zając i dh. pwd.Agaty Kudasiewicz.
Po konkursie druhna Wiesława Zając przeprowadziła gawędę na temat bohatera naszej drużyny Tadeusza Kościuszki, podczas której wykorzystała materiały przygotowywane przez druhów harcerzy.
Druhowie
Zbiórka z Gościem Bożonarodzeniowym
11 grudnia 2019r odbyła się nietypowa zbiórka harcerska, którą przeprowadziła hm.Elzbieta Kubiec, reprezentująca Komendę Chorągwi Kieleckiej. Na zajęciach tych zaprezentowała harcerzom prześliczne ozdoby choinkowe wykonane własnoręcznie, a następnie pokazała jak je wykonać. Praca była bardzo twórcza i owocna. Na koniec każdy harcerz otrzymał od druhny Elżbiety na pamiątkę piękna ozdobę choinkową, którą ma zawiesić na swoim drzewku bożonarodzeniowym.
I HARCERSKI TURNIEJ MIKOŁAJKOWY Z PUCHAREM!
W Harcerskim Mikołajkowym Turnieju Gier i Zabaw uczestniczyło 80 harcerzy i zuchów z powiatu pińczowskiego i Hufca ZHP Pińczów, w tym 22 harcerzy z 30 DH im. T.Kościuszki w Kijach. Na uroczystości swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Kije Tomasz Socha oraz Beata Kita - zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pińczów.
Wydarzenie rozpoczęło się uroczyście – po meldunku drużyn odśpiewano hymn harcerski. Siedmiu harcerzy złożyło uroczyste Przyrzeczenie Harcerskie. Po słowach powitania rozpoczął się turniej. Dzieci z ogromnym przejęciem podchodziły do swoich konkurencji. Zuchy mogły się sprawdzić w trzech konkurencjach biegowych. Wśród harcerzy największą popularnością cieszyła się konkurencja „zwijanie skakanki z ptaszyskiem”, tu pierwsze miejsce zajął Igor Kasza, w rzutach woreczkami - Magdalena Sikora, w biegu slalomem drugie miejsce przypadło Mai Kudasiewicz, w koronnej konkurencji Harcerskiego Turnieju – wyścigi na hulajnodze drugie miejsce zdobył Igor Kasza, a w rywalizacji „sadzenia ziemniaków” trzecie miejsce zdobyła Klaudia Ciszowska.
Gdy na części hali trwały wyścigi, z drugiej strony odbywał się zacięty bój najlepszych piłkarzy. Turniej piłki nożnej wygrała drużyna Szkoły Podstawowej z Kij, na drugim miejscu znalazła się drużyna z Pińczowa i na trzecim szkoła z Kozubowa. W turnieju w kategorii open wystąpiła drużyna Wędrowników rozgrywając sparingowy mecz na bardzo wysokim poziomie.
W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zajęła drużyna z Kijpod opieką druhny Wiesławy Zając i Agaty Kudasiewicz, drugie miejsce zajęła drużyna z Kozubowa z druhną Anną Zacharz, trzecie miejsce drużyna z Chrobrza z druhną Gabrielą Kłap i czwarte miejsce zajęła z Pińczowa z druhną Anna Jabłońską. W kategorii Zuchy – zwyciężyła drużyna z Michałowa pod opieką druhny Beaty Tracz. Turniej sędziowała Agnieszka Machynia.
Zwycięzcy otrzymali upominki i słodycze ufundowane przez sponsorów: burmistrza Pińczowa Włodzimierza Baduraka i Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu. O nawodnienie zawodników zadbało Uzdrowisko Busko – Zdrój i Woda Mineralna „Buskowianka”. Po zawodach wszyscy harcerze delektowali się smakowitą pizzą.
Na zakończenie Turnieju druhna Komendantka Anna Steckiewicz wręczyła puchary.
Wszyscy wrócili szczęśliwi, zadowoleni i najedzeni.
Druhowie
Mikołajkowy Turniej Gier i Zabaw klas I-III
W dniu 9 grudnia 2019 r. odbył się Mikołajkowy Turniej Gier i Zabaw dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Na początku Wójt Gminy Kije Pan Tomasz Socha oraz Dyrektor ZPO w Kijach Pan Mariusz Kudasiewicz serdecznie powitali zgromadzonych i życzyli wszystkim drużynom powodzenia. W czterech konkurencjach sportowych brali udział przedstawiciele poszczególnych klas z trzech szkół. Rywalizacja była zacięta! Wszyscy zawodnicy dzielnie walczyli o jak najlepsze wyniki dla swojej drużyny. Widownia żywiołowo kibicowała i motywowała do walki swoich kolegów. Wychowankowie Szkoły Podstawowej w Kijach zajęli I miejsce, uczniowie Szkoły Filialnej we Włoszczowicach II miejsce, uczniowie Szkoły Filialnej w Gartatowicach III miejsce. Do turnieju dzieci z klas I-III Szkoły Podstawowej w Kijach przygotowywały panie: B. Czop, M. Hynek, M. Pawlikowska. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie