Dnia 04.11.2022r. wszystkie trzy klasy ósme udały się na jesienną wycieczkę do Auschwitz-Birkenau, by lepiej poznać historię II wojny światowej i politykę eksterminacyjną nazistowskich Niemiec. Po drodze pierwszym punktem zwiedzania było sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie. Jest to jedyna parafia pod wezwaniem Grobu Bożego w Polsce.. Uczniowie zwiedzili najstarszą replikę Grobu Chrystusa w Jerozolimie. Tutejszy grób stoi na ziemi, którą przywiózł z Jerozolimy pobożny rycerz Jaksa uczestnik wyprawy krzyżowej. W ścianę późniejszej, XVI-wiecznej kaplicy wmurowano autentyczny kamień z jerozolimskiego Grobu Chrystusa. Pamiątką po zakonie jest herb miasta z gryfem i krzyżem bożogrobców. Miechów zyskał sobie przydomek Polskiej Jerozolimy. Jan Paweł II w 1996 roku nadał świątyni Grobu Bożego w Miechowie tytuł Bazyliki Mniejszej. Kapituła Kolegiacka przy Bazylice Mniejszej w Miechowie ma tytuł Kolegiaty Miechowskiej.
Przepiękny kościół miechowski ma obecnie wystrój barokowo-rokokowy, który wzbudza szacunek dla sztuki sakralnej.
Około godziny 13.30 zaczynamy zwiedzać obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, do którego wejście otwiera brama z napisem „Arbeit macht frei”, co oznacza „Praca czyni wolnym”. Mieliśmy świadomość, że każdy, kto tutaj trafił, był skazany na cierpienie
i najprawdopodobniej śmierć. Na miejscu czekał przewodnik, który wstępnie zapoznał nas z historią obozu, na terenie którego znajdowały się bloki, oznaczone numerami i pełniące różne funkcje. W jednym z pomieszczeń znajdowały się liczne fotografie, przedstawiające ludzi w różnym wieku i różnej narodowości. Na ścianach korytarzy wisiały zdjęcia więźniów wymordowanych oraz zmarłych w wyniku głodu , wycieńczenia i chorób. Były tam również umieszczone za szybami przedmioty codziennego użytku, np. buty, garnki, ubrania, protezy nóg, okulary…Pod „Ścianą Śmierci” z powagą i smutkiem oddaliśmy cześć zamordowanym. Po zwiedzeniu dawnych komór gazowych
i krematorium obejrzeliśmy film, przestawiający ludzi, których spotkała ta tragedia. Wszyscy byliśmy przejęci obrazem bólu, cierpienia i rozpaczy. Po zwiedzeniu Oświęcimia pojechaliśmy do Birkenau oddalonego o kilka kilometrów kolejnego obozu zagłady. Tam znajdowało się około 300 baraków i tory, po których przewożono więźniów pociągami. W tym miejscu dowiedzieliśmy się, jak wyglądało codzienne życie ofiar, gdzie spali, pracowali, czym się odżywiali.
Wzruszeni i świadomi historii Holokaustu, którą należy znać, pożegnaliśmy to smutne miejsce jako przestrogę dla ludzkości – „nigdy więcej wojny”. Była to jedna z najważniejszych lekcji wychowania patriotycznego, która na długo pozostanie w pamięci uczestników wycieczki.
Organizatorzy wycieczki oraz uczniowie serdecznie dziękują Panu wójtowi Gminy Kije Tomaszowi Socha oraz Pani Monice Karbowniczek za dofinansowanie wycieczki.
Organizatorzy: A. Machynia, M. Noszczyk-Fiuk, B. Skrobisz i E. Nogacka
Tekst: B.Skrobisz
Opracowanie elektroniczne: M.Hynek