• Program profilaktyczny ,,Wyrwani z sieci"

          • 31 maja 2023 r. uczniowie kl. VI-VIII uczestniczyli w programie profilaktycznym ,,Wyrwani z sieci". Spotkanie poprowadzili: Adam Piechula - prelegent i Marek Neuman EMENZINO - artysta, autor tekstów, raper, muzyk.

            Celem programu było dostarczenie informacji na temat uzależnień behawioralnych oraz ich negatywnego wpływu  na życie człowieka, relacje z innymi i funkcjonowanie w społeczeństwie. Prowadzący zwrócili uwagę na czynniki chroniące m.in. relacje międzyludzkie, pasje/hobby, wiarę. Wyjaśnili wpływ gier, Internetu i telefonów komórkowych na psychikę młodego człowieka. Ponadto uświadomili młodym odbiorcom zagrożenia płynące z niewłaściwych treści przekazywanych przez mass media. Wskazali, aby korzystać z nich odpowiedzialnie. Zostały przedstawione także alternatywne sposoby spędzania czasu wolnego, a więc rozwijanie talentów, kształcenie zdrowych zachowań i wzorców.

            Cała prelekcja przeplatana była utworami muzycznymi, poruszającymi opisane treści. Płaszczyzną do kontaktu była muzyka rap. Program profilaktyczny został zaprezentowany w atrakcyjny sposób, dlatego też zyskał dużą aprobatę i uznanie wśród młodzieży.

            Spotkanie zostało zorganizowane przez pedagoga szkolnego p. J. Taźbierską we współpracy z Urzędem Gminy w Kijach, który sfinansował powyższe przedsięwzięcie. Serdecznie dziękujemy!

            opracowanie tekstowe i elektroniczne: Justyna Taźbierska

            Zdjęcia wykonała szkolna pracownia fotograficzna.

          • Ogłoszenie

          • Szkolny doradca zawodowy zaprasza uczniów klas ósmych, Rodziców na indywidualne spotkania.

            Dyżury - w każdy poniedziałek w godz. 13.30 -15.00 (pracownia j. polskiego).

            Poznaj siebie, poznaj zawody, zaplanuj własną karierę edukacyjno-zawodową.

             

          • Mistrzowie ortografii

          • W dniu 29 maja przedstawiciele klas II i III wzięli udział w międzyszkolnym konkursie ortograficznym. W konkursie brały udział dzieci ze szkół w Gartatowicach, w Kijach i we Włoszczowicach. Nasi uczniowie w ortograficznych zmaganiach odnieśli sukces! W kategorii klas II, pierwsze miejsce zdobył Wojciech Rasała, a trzecie miejsce Michalina Dudała. Natomiast w kategorii klas III pierwsze miejsce zajęła Marianna Przybysławska, drugie miejsce Aleksandra Kotarowska.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!

            opracowanie tekstowe: Małgorzata Hynek
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska

          • Egzamin ósmoklasisty 2023 za nami!

          • Dziś zakończył się trzydniowy maraton zmagań uczniów klas ósmych z zadaniami egzaminacyjnymi z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.

            Teraz, gdy opadły już pierwsze emocje, uczniowie próbują oszacować swoje dokonania, jednak na ostateczny rezultat przyjdzie nam poczekać do 3 lipca, kiedy to ogłoszone zostaną ogólnopolskie wyniki egzaminów. Z kolei zaświadczenia o zdobytych punktach ósmoklasiści otrzymają 6 lipca, zgodnie z harmonogramem ustalonym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

            Trzymamy mocno kciuki za jak najwyższe wyniki naszej dzielnej Młodzieży!

            opracowanie tekstowe: Aneta Palińska-Kopycka
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska

          • Informacja

          • W dniach 23, 24 i 25 maja 2023 r. nie ma zajęć dydaktycznych dla uczniów kl. I-VII. Zapewnione są natomiast zajęcia opiekuńcze w świetlicy szkolnej.

          • ,,Jabłko czy cytryna, czyli jedziesz NIE PAL"

          • 19 maja 2023 r. uczniowie kl. III Szkoły Podstawowej w Kijach pod opieką pedagoga szkolnego p. Justyny Taźbierskiej, wychowawczyni p. Małgorzaty Hynek i ks. Dominika Majewskiego uczestniczyli w akcji informacyjno-edukacyjnej ,,Jabłko czy cytryna, czyli jedziesz NIE PAL!".

            Powyższe przedsięwzięcie miało na celu promowanie profilaktyki antytytoniowej oraz zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

            Dzieci pod czujnym okiem policjantów z Komendy Powiatowej Policji z Pińczowa, pań z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Buska-Zdroju oraz nauczycieli przeprowadzały interwencje drogowe. Uczniowie wręczali jabłka kierowcom prawidłowo zachowującym się na drodze, przestrzegającym przepisy ruchu drogowego lub kawałek cytryny zamiast mandatu w przypadku popełnienia wykroczenia przez kierowców. Kierowcy, którzy otrzymali cytrynę, musieli ją od razu zjeść. Ponadto uczniowie pytali kierujących pojazdami czy palą papierosy. Osobom palącym dzieci wręczały ulotki zniechęcające do palenia.

            Na zakończenie uczniowie zostali obdarowani dyplomami za zaangażowanie i udział w powyższej akcji.

            Zorganizowane przez pedagoga szkolnego spotkanie profilaktyczne przyniosło wiele uśmiechu i radości, zarówno dzieciom, jak i kierowcom.

            Serdecznie dziękujemy za współpracę Komendzie Powiatowej Policji w Pińczowie i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Busku-Zdroju.

            opracowanie tekstowe i elektroniczne: Justyna Taźbierska

          • Warsztaty edukacyjne w Olejarni Zagłoba

          • 16 maja 2023 r. uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Kijach pod opieką wychowawczyni p. B. Czop
            i pedagoga szkolnego p. J. Taźbierskiej wyjechali na warsztaty do Mikułowic do Olejarni Zagłoby. Najpierw dzieci musiały wydobyć ziarna z kłosów, więc młóciły cepem. Potem tłoczyły olej na oryginalnych zabytkowych  maszynach i słuchały opowieści o tradycyjnym olejarstwie w Polsce, o roślinach oleistych oraz o pożytkach ze spożywania oleju. Zaproszone zostały także do degustacji olei jadalnych, miodów o różnych smakach.

            W drodze powrotnej dzieci miały okazję zobaczyć sosnę pospolitą w Wełczu, uznaną za pomnik przyrody.

            opracowanie tekstowe: B. Czop
            opracowanie elektroniczne: J. Taźbierska

          • Harcerki Julia i Kaja w gronie laureatów wojewódzkiego konkursu historycznego

          • Harcerki Julia Salwa i Kaja Kudasiewicz z 30.DH w Kijach znalazły się w gronie laureatów wojewódzkiego konkursu historycznego ,,A kiedy przyjdą podpalić dom.... Represje wobec mieszkańców Kielecczyzny w czasie II wojny światowej".
            Uczennice zdobyły wyróżnienie w kategorii praca multimedialna w ramach, której przeprowadziły wywiady ze swoimi bliskimi pamiętającymi represje dokonywane przez Niemców. Prace wykonane zostały pod opieką dh. Wiesławy Zając i Agaty Kudasiewicz. Szkołę reprezentowali również Bartosz Kotarzewski, Szymon Kaczmarczyk i Mateusz Siodłak, którzy otrzymali podziękowania za udział w konkursie.
            Głównym organizatorem konkursu była Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Podziękowania, wyróżnienia i nagrody wręczali jego współorganizatorzy: marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, dyrektor Instytutu Historii UJK w Kielcach prof. Jerzy Gapys, świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. 

          • Czwartoklasiści z wizytą w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach

          • W piątek 12 maja 2023 r. uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej w Kijach wspólnie z czwartoklasistami ze Szkoły Filialnej we Włoszczowicach wybrali się do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach. Tam odbyły się warsztaty przyrodniczo-edukacyjne z okazji „Dni Otwartych Funduszy Europejskich”. Otwarcia imprezy dokonał marszałek województwa świętokrzyskiego, Pan Andrzej Bętkowski. Po przywitaniu uczestników odbył się pokaz sokolniczy, a następnie uczniowie w grupach wykonywali różne zadania. Rozpoczęli od zwiedzania „Nidarium”, następnie udali się do zagrody z owcami i kozami, które mogli własnoręcznie nakarmić. Kolejnym punktem programu było odwiedzenie sokolarni połączone z krótką prelekcją, po wysłuchaniu której należało wykonać kolejne zadanie. A było nim skręcanie budek lęgowych dla ptaków. Wszyscy uczestnicy spotkania ze smakiem zjedli przygotowany poczęstunek – kiełbaski z pieczywem i napojem, po którym chwilę odpoczęli. Czekały na nich bowiem jeszcze dwie atrakcje: warsztaty pszczelarskie i własnoręczne wykonanie mieszanki herbat ziołowych, które zabrali do swoich domów.

            Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu, ponieważ do swoich szkół zabrali przygotowane budki dla ptaków, hotele dla pszczół oraz sadzonki krzewów i poznali nowych kolegów, z którymi spędzili czas.

            opracowanie tekstowe: Jolanta Cios
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska

          • Narodowa Pamięć jest Dobrem Najwyższym!

          • 4 maja br. odbył się w naszej szkole uroczysty apel o charakterze patriotycznym, zainicjowany ,,Mazurkiem Dąbrowskiego" w wykonaniu uczniów klas V- VIII i zebranych nauczycieli, a następnie pan Bogdan Skrobisz wygłosił prelekcję nt. okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

            Dalsza część uroczystości, czyli oprawa artystyczna została zaprezentowana na tle pięknej dekoracji autorstwa p. Ewy Kobos przez grupę teatralną ,,Bez kurtyny" pod kierunkiem p. Małgorzaty Gawior. W obrazowym i wzruszającym montażu słowno-muzycznym poświęconym majowym wydarzeniom, znalazły się także nawiązania do miesiąca kwietnia, ustanowionego Miesiącem Pamięci Narodowej. Tym uroczystym akcentem uczciliśmy pamięć o znaczących wydarzeniach z historii Polski i narodu polskiego.

            opracowanie tekstowe: Małgorzata Gawior
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska

          • Nasi harcerze…ciągle w akcji!

          • Tak właśnie można powiedzieć o aktywności harcerzy z 30. DH im. Tadeusza Kościuszki i ich opiekunek druhen: Wiesławy Zając i Agaty Kudasiewicz w życie szkoły i naszej Małej Ojczyzny oraz województwa. I tak:

            - 3 marca br. na zaproszenie p. Wojewody Świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza uczestniczyli w uroczystych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kielcach;

            -6 marca br. – licznie wzięli udział w Biegu Tropem Wilczym 2023;

            -6 marca br. – udział we Mszy św. w intencji Ojczyzny, a także zaprezentowanie montażu słowno – muzycznego poświęconego pamięci Niezłomnych, modlitwa za poległych na Kijskich Powązkach, zapalenie znicza, honorowa warta;

            -5 kwietnia br. – udział w obchodach Niedzieli Palmowej;

            Ostatnim ważnym wydarzeniem, w których nasi harcerze wraz ze swoimi druhnami wzięli aktywny udział były uroczyste gminne obchody 232. rocznicy Konstytucji 3 Maja. Widać ich było podczas przemarszu, zaangażowali się w oprawę liturgiczną, na zakończenie Mszy św. przedstawili krótki, ale bardzo wymowny i wzruszający program artystyczny, zaś na Starym Cmentarzu zaciągnęli honorową wartę oraz zapalili symboliczny znicz.

            opracowanie tekstowe: Małgorzata Gawior
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska

          • WYCIECZKA EDUKACYJNA KLAS V – VIII !

          • W dniu 28 kwietnia br. grupa 42 uczniów wraz z opiekunami: p. Bogdanem Skrobiszem, p. Małgorzatą Gawior i p. Agatą Kudasiewicz, wybrała się na edukacyjny wyjazd zorganizowany z myślą o uczestnikach konkursu pn. „Zapytaj babcię, zapytaj dziadka”.

            Pierwszym punktem programu wycieczki było odwiedzenie Miejsca Pamięci w Lesie we Włoszczowicach, gdzie 28 lipca 1941 roku, Niemcy rozstrzelali 13 mieszkanek Radomia schwytanych podczas masowych aresztowań (link do strony: https://przystanekhistoria.pl/pa2/tematy/zbrodnie-niemieckie/77923,Egzekucje-mieszkanek-Radomia-w-Lesie-we-Wloszczowicach-oraz-w-Lesie-Skrzypiowski.html).

            Następnie udaliśmy się do Parku Etnograficznego w Tokarni. Tutaj, przy pięknej słonecznej pogodzie, mogliśmy podziwiać zabytki kultury ludowej z obszaru naszego województwa. Na koniec wyruszyliśmy do Kielc. W kinie „Helios” obejrzeliśmy znakomitą projekcję pt. „ Blueback”, która dostarczyła nam nieopisanych wrażeń i wiedzy
            o świecie podwodnym.

            Pobyt w galerii zakończony został wizytą w ulubionej restauracji McDonald’s.

            Wyjazd był bardzo udany i już z niecierpliwością oczekujemy następnego!

            Bardzo dziękujemy sponsorom wycieczki – Panu Wójtowi i Stowarzyszeniu Gminy Kije.

            opracowanie tekstowe: Małgorzata Gawior
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska

          • ,,Jestem Polakiem" - patriotyczny poranek w przedszkolu

          • W dniu 28 kwietnia 2023r. przedszkolacy - mali patrioci rozpoczęli uroczystość odśpiewaniem hymnu narodowego, po którym recytowali piękne wiersze o tematyce zbliżających się świąt majowych. Charakter wydarzenia uświetniły trzymane przez dzieci: serca, kwiaty i flagi, które wykonali samodzielnie na zajęciach.
            Uroczystość zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście: V-ce Wójt Gminy Kije Pani Anita Białek, Sekretarz Gminy Kije Pani Anna Janas, Dyrektor ZPO w Kijach Pan Mariusz Kudasiewicz.
            Nasz patriotyczny poranek stał się radosnym preludium do rodzinnego świętowania. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za uroczyste przygotowanie swoich pociech, co nadało doniosłości temu wydarzeniu w kształtowaniu postaw patriotycznych i dumy narodowej zbycia Polakiem.
            Poranek patriotyczny przygotowały: E. Kobos, U . Chrobot i A. Matyjas.

            opracowanie tekstowe: Ewa Kobos
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska

          • W hołdzie Naszemu Ojcu Świętemu – Janowi Pawłowi II

          •  

            18 lat temu, 2 kwietnia 2005 r. zmarł Jan Paweł II. W rocznicę śmierci papieża Polaka w całym kraju odbyły się uroczystości rocznicowe oraz marsze pamięci. W naszej szkole również bardzo aktywnie włączono się
            i zaangażowano w obchody tej rocznicy. Nauczyciele przeprowadzili specjalne lekcje nt. tego Wielkiego Papieża, pięknie udekorowano całą szkołę.

            Dopełnieniem tych wszystkich przedsięwzięć na rzecz Naszego Kochanego Rodaka był uroczysty apel przygotowany przez grupę teatralną „Bez kurtyny” pod kierunkiem p. Małgorzaty Gawior i ks. Dominika Majewskiego. Montaż słowno –muzyczny wzbogacony prezentacją multimedialną oraz tekstami papieskimi na tle przecudnej dekoracji, wprowadził zebranych w nieopisany nastrój i poruszył wszystkie serca, które z pewnością o wiele mocniej w tym momencie zabiły… właśnie dla Niego, ukochanego przez cały świat Jana Pawła II.

            16 kwietnia br. grupa teatralna „Bez kurtyny” zaprezentowała się po raz drugi w Kościele Parafialnym pw. św. Piotra i Pawła w II Niedzielę Wielkanocną. Montaż słowno – muzyczny, ku czci Ojca św.– krzewiciela Miłosierdzia Bożego przybliżył zgromadzonym osobę naszego Wielkiego Rodaka, Jego działalność i twórczość oraz znane
            i lubiane teksty wokalne. Na zakończenie występu została wspólnie odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia.

            opracowanie tekstowe: Małgorzata Gawior
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska