• Uczczenie pamięci poległych Bohaterów

• W 78 rocznicę bitwy pod Umianowicami dnia 28 lipca 2022 roku delegacja 30. DH im. T.Kościuszki w Kijach złożyła kwiaty i zapaliła Znicz Pamięci na grobie żołnierzy Batalionów Chłopskich w Kijach. Polegli Bohaterowie złożyli ofiarę życia na ołtarzu Ojczyzny za naszą wolność. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI. CZUWAJ!

• "Szlakiem Orlich Gniazd" - wyjazd edukacyjny uczniów klas VII

•       W dniu 13.06.2022r. została zorganizowana wycieczka  „Szlakiem Orlich Gniazd”. Wycieczkę zaplanowano w celu integracji uczniów, którzy przez długi czas znajdowali się w izolacji i odosobnieniu, podczas pandemii. Uczniowie zwiedzali piękne krajobrazy Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz poznali cząstkę historii związanej z zamkami obronnymi sięgającymi czasów Kazimierza Wielkiego. Wyjazd zadziałał korzystnie na nastroje we wszystkich klasach siódmych i sprawił, że poprawiły się stosunki między uczniami.

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy była Jaskinia Nietoperzowa. Jest ona dość dużym kompleksem jaskiniowym, w którym można zaobserwować charakterystyczne dla tego regionu formy naciekowe. Jaskinia została użyta do kręcenia scen w wielu filmach m.in. „Ogniem i mieczem”. Kolejnym punktem, jaki odwiedziliśmy był zamek w Pieskowej Skale i zlokalizowana w pobliżu niego Maczuga Herkulesa, jej wysokość wynosi ok. 25m. Następnym punktem naszej wycieczki był taras widokowy z panoramą na Pustynię Błędowską. Jest to poligon wojskowy zaadaptowany w celu szkolenia skoków spadochronowych. Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy był zamek Ogrodzieniec, niestety podczas zwiedzania zamku pogoda nie pozwoliła nam na jego pełne obejrzenie. Kiedy  przejeżdżaliśmy z jednego punktu wycieczki do drugiego, mieliśmy okazję do zintegrowania się między klasami i zacieśnienia znajomości. Wszyscy uczestnicy wycieczki szczęśliwie powrócili do Kij, gdzie na nich czekali rodzice. Opiekę nad uczniami sprawowali: pan Bogdan Skrobisz, pani  Małgorzata Hynek, Małgorzata Noszczyk-Fiuk i Agnieszka Machynia.

Dzięki dofinansowaniu, które otrzymaliśmy z Urzędu Gminy mogliśmy zorganizować tą wspaniałą wycieczkę, która sprawiła, że teraz uczniowie mają ze sobą o wiele lepszy kontakt. W imieniu uczniów z całego serca dziękujemy Urzędowi Gminy, który udzielił środków na dofinansowanie naszej wycieczki.

Tekst: B.Skrobisz

Opracowanie elektroniczne: M.Hynek