• Andrzejkowy Turniej Piłki Nożnej Halowej

          • W sobotę 26 listopada 2022 r. w hali sportowej odbył się Turniej Piłki Nożnej Halowej chłopców z klas VII-VIII.

            Do rywalizacji zgłosiły się 4 drużyny. Mecze rozgrywane były w systemie każdy z każdym. Najlepszą drużyną okazała się ekipa w składzie: Aleksander Nowak, Jakub Tłomak, Kamil Smutek, Bartłomiej Śnioch, Oliwier Mikrut, Kuba Listwan. Celem turnieju było propagowanie gry w piłkę nożną oraz integracja uczniów z terenu gminy Kije. Ideą turnieju było również krzewienie sportowej rywalizacji w duchu zasad "fair play".

            Nagrody dla zawodników w postaci pucharów ufundował Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kijach p. Mariusz Kudasiewicz. Wszystkim zawodnikom gratulujemy sportowej postawy i wielkiego ducha walki, już teraz zapraszając na następny turniej: " Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej". Organizator: nauczyciel wychowania fizycznego - mgr Agnieszka Machynia

            Tekst: A. Machynia

            Opracowanie elektroniczne: M. Hynek

          • Pomagamy!

          • Szkolne Koło Wolontariatu ,,Dwa serca" ogłasza zbiórkę trwałych produktów spożywczych i chemicznych, które zostaną przekazane dla najbardziej potrzebujących. Akcja trwa od 23.11.2022 r. - 06.12.2022 r.

            Organizatorzy

          • Andrzejkowy wieczór wróżb i zabaw

          • Andrzejki to jedyny taki wieczór w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, to także wspaniała okazja do dobrej zabawy. Doskonale wiedzą o tym nasi uczniowie, którzy świętowali dziś ten magiczny czas. Nie zabrakło emocji przy losowaniu imion przyszłych wybranków serca, czy podczas zabawy z krzesełkami. Wszyscy bawili się wspaniale przy dźwiękach ulubionej muzyki.

          • W drodze do osiągnięcia harmonii ducha i ciała…

          • W poniedziałek 21 listopada 2022 r. w naszej szkole gościliśmy grupę adeptów Kieleckiego Klubu Sportowego Karate na czele z Sensei Piotrem Kęćko. Podczas pokazu przygotowanego przez reprezentantów Klubu mogliśmy zgłębiać tajemnice karate kyokushin i podziwiać umiejętności młodych karateków.

            Występ wzbudził wiele emocji wśród naszych uczniów i z pewnością stał się zachętą do wzięcia udziału w treningach karate, na które zaprosił Instruktor.

          • ,,Niepodległościowy Turniej Piłki Siatkowej"

          • W sobotę, 19 listopada 2022r., w hali sportowej odbył się Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt z klas V- VIII z okazji Święta Niepodległości.

            Mecze rozgrywane były w systemie ,,każdy z każdym". Podczas gry można było zobaczyć duże zaangażowanie i poświęcenie zawodników oraz walkę o każdy punkt.

            Po zakończeniu turnieju wręczone zostały medale ufundowane przez Radę Rodziców.

            Wszystkim uczestnikom dziękuję za sportową walkę i ducha fair play.

            Organizator: n-l wych. fizycznego - E. Nogacka

          • Klasy II-III w Nidarium w Umianowicach

          • W dniu 16.11.2022 r. uczniowie klas II-III Szkoły Podstawowej w Kijach odwiedzili Centrum Edukacyjno-Przyrodnicze ,,Nidarium" w Umianowicach. Poznali florę i faunę Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego oraz dowiedzieli się o zagrożeniach wynikających z kłusownictwa, wypalania traw oraz niszczenia przyrody. Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: A. Kobus, M. Hynek, A. Machynia, J. Taźbierska.

          • Wycieczka klas VIII do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau

          • Dnia 04.11.2022r. wszystkie trzy klasy ósme udały się na jesienną wycieczkę do Auschwitz-Birkenau, by lepiej poznać historię II wojny światowej i politykę eksterminacyjną nazistowskich Niemiec. Po drodze pierwszym punktem zwiedzania było sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie. Jest to jedyna parafia pod wezwaniem Grobu Bożego w Polsce.. Uczniowie zwiedzili najstarszą replikę Grobu Chrystusa w Jerozolimie. Tutejszy grób stoi na ziemi, którą przywiózł z Jerozolimy pobożny rycerz Jaksa uczestnik wyprawy krzyżowej. W ścianę późniejszej, XVI-wiecznej kaplicy wmurowano autentyczny kamień z jerozolimskiego Grobu Chrystusa. Pamiątką po zakonie jest herb miasta z gryfem i krzyżem bożogrobców. Miechów zyskał sobie przydomek Polskiej Jerozolimy. Jan Paweł II w 1996 roku nadał świątyni Grobu Bożego w Miechowie tytuł Bazyliki Mniejszej. Kapituła Kolegiacka przy Bazylice Mniejszej w Miechowie ma tytuł Kolegiaty Miechowskiej.

             Przepiękny kościół miechowski ma obecnie wystrój barokowo-rokokowy, który wzbudza szacunek dla sztuki sakralnej.

            Około godziny 13.30 zaczynamy zwiedzać obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, do którego wejście otwiera brama z napisem „Arbeit macht frei”, co oznacza „Praca czyni wolnym”. Mieliśmy świadomość, że każdy, kto tutaj trafił, był skazany na cierpienie
            i najprawdopodobniej śmierć. Na miejscu czekał przewodnik, który wstępnie zapoznał nas z historią obozu, na terenie którego znajdowały się bloki, oznaczone numerami i pełniące różne funkcje. W jednym z pomieszczeń znajdowały się liczne fotografie, przedstawiające ludzi w różnym wieku i różnej narodowości. Na ścianach korytarzy wisiały zdjęcia więźniów wymordowanych oraz zmarłych w wyniku głodu , wycieńczenia i chorób. Były tam również umieszczone za szybami przedmioty codziennego użytku, np. buty, garnki, ubrania, protezy nóg, okulary…Pod „Ścianą Śmierci” z powagą i smutkiem oddaliśmy cześć zamordowanym. Po zwiedzeniu dawnych komór gazowych
            i krematorium obejrzeliśmy film, przestawiający ludzi, których spotkała ta tragedia. Wszyscy byliśmy przejęci obrazem bólu, cierpienia i rozpaczy. Po zwiedzeniu Oświęcimia pojechaliśmy do Birkenau oddalonego o kilka kilometrów kolejnego obozu zagłady. Tam znajdowało się około 300 baraków i tory, po których przewożono więźniów pociągami. W tym miejscu dowiedzieliśmy się, jak wyglądało codzienne życie ofiar, gdzie spali, pracowali, czym się odżywiali.

               Wzruszeni i świadomi historii Holokaustu, którą należy znać, pożegnaliśmy to smutne miejsce jako przestrogę dla ludzkości – „nigdy więcej wojny”.  Była to jedna z najważniejszych lekcji wychowania patriotycznego, która na długo pozostanie w pamięci uczestników wycieczki. 

            Organizatorzy wycieczki oraz uczniowie serdecznie dziękują Panu wójtowi Gminy Kije Tomaszowi Socha oraz Pani Monice Karbowniczek za dofinansowanie wycieczki.

            Organizatorzy: A. Machynia, M. Noszczyk-Fiuk, B. Skrobisz i E. Nogacka

            Tekst: B.Skrobisz

            Opracowanie elektroniczne: M.Hynek

          • Strefa do czytania i do relaksu w bibliotece szkolnej w ZPO Szkoła Podstawowa w Kijach

          • W wypożyczalni bibliotecznej utworzono kącik bibliotecznego azylu ze środków na zakup elementów wyposażenia realizowanego w szkole „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”. Miejsce to przeznaczono dla czytelników naszej szkoły w każdym wieku. Mogą oni teraz pobyć w bibliotecznym wygodnym zakątku w atmosferze spokoju i ciszy, aby podyskutować, poprzeglądać, pomilczeć, poczytać wyszperane przez siebie interesujące ich pozycje. Najmłodszym, przydaje się ten obszar także do zabawy, leżakowania i oglądania wszelkich kolorowych wydawnictw.

            Już teraz widać, o czym świadczy ilość odwiedzających, że miejsce jest atrakcyjne dla użytkowników i bardzo im przydatne.

             

          • Uroczyste obchody święta narodowego w Kielcach

          • W 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości harcerze 30. DH im.T.Kościuszki w Kijach na zaproszenie Wojewody Świętokrzyskiego Pana Zbigniewa Koniusza uczestniczyli w uroczystościach zorganizowanych w Kielcach. Obchody święta narodowego rozpoczęły się Mszą Świętą w Bazylice Katedralnej, następnie uczestnicy wydarzenia przeszli na dziedziniec Muzeum Narodowego, gdzie wspólnie odśpiewali Hymn Państwowy, po czym udali się na Plac Wolności pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyła się dalsza część obchodów.

            Na koniec uroczystości Wójt Gminy Kije Pan Tomasz Socha wraz z delegacją harcerek złożyli wiązankę kwiatów przed pomnikiem marszałka. W obchodach wzięło udział 38 harcerzy kijskiej drużyny pod opieką drużynowych Wiesławy Zając i Agaty Kudasiewicz, dyrektora szkoły p. Mariusza Kudasiewicza oraz nauczyciela historii p. Bogdana Skrobisza. Nasi harcerze pięknie się zaprezentowali dzięki kilkudniowym ćwiczeniom musztry prowadzonym przez Pana pułkownika Sławomira Zacharza. Dla wszystkich była to piękna lekcja historii.

             

          • 11 listopada - program artystyczny

          • Data 11 Listopada na stałe wpisała się w kalendarz naszych szkolnych uroczystości. W tym roku uczniowie klas I-V, pod opieką swoich wychowawczyń, przygotowali program artystyczny poświęcony naszej Ojczyźnie. Wszyscy zebrani w skupieniu wysłuchali wierszy i piosenek w wykonaniu młodych artystów, którzy swoją postawą udowodnili, że są prawdziwymi patriotami. Całości dopełniła prelekcja historyczna w wykonaniu p. Wiesławy Zając.

          • Dla Niepodległej

          • 11 Listopada to symbol miłości do ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Doskonale wiedzą o tym aktorzy Szkolnego Koła Teatralnego „Bez Kurtyny”, którzy, pod opieką p. M. Gawior, z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowali montaż słowno-muzyczny poświęcony Niepodległej. Piękna oprawa plastyczna w wykonaniu p. Ewy Kobos i niezwykle emocjonalny taniec zaprezentowany przez uczennice klasy VI, nad którym czuwała p. E.Nogacka, dodały uroczystości podniosłego charakteru, a prelekcja wygłoszona przez p.B.Skrobisza przypomniała zebranym tło historyczne Święta.

          • Klasy I-III w kinie Helios

          • W dniu 09.11.22r. uczniowie klas I-III byli w kinie ,,Helios" w Kielcach na filmie przyrodniczym ,,Serce dębu", pod opieką pań: A. Kobus, B. Czop, M. Hynek, M. Machyni, J. Bracichowicz. Film opowiadał o życiu mieszkańców starego dębu w ciągu czterech pór roku. To rewelacyjna lekcja przyrody!

            Wycieczka zakończyła się wizytą w restauracji ,,McDonald's", co było dla dzieci dodatkową atrakcją!

          • Bajkowe postacie mają swój czas

          • W tym roku Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodziliśmy w Kijach 7 listopada. Przesunięcie tego wydarzenia nie przeszkodziło nam w aktywnym jego celebrowaniu. Tegoroczne obchody wpisały się w propagowanie czytania w ramach realizowanych w naszej szkole zadań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

            Wszyscy uczestnicy od przedszkolaków do klas najstarszych zaprezentowali się w ciekawych  i pomysłowych, stosownych dla postaci charakteryzacjach lub przygotowali atrybuty czy elementy strojów identyfikujące postać  z bajką. Tymczasem w grupach klasowych dzień bajkowy przybrał często spontaniczny, zróżnicowany a nawet nieoczekiwany przebieg. Dzieci młodsze, z grup przedszkolnych i klas 1-3 najliczniej i najradośniej wystąpiły w stroju wybranego bohatera, z zainteresowaniem uczestniczyły również w odbiorze niespodzianki- głośnym, pięknym czytaniu bajek: „Trzy świnki”, „Złotowłosa i trzy misie”, „Calineczka”, „Kopciuszek”, „Królewna Śnieżka” przygotowanym przez starsze koleżanki i kolegów z klas VI i VII. Dzieci po wysłuchaniu fragmentów wybranych baśni wzięły również udział w zgadywankach w kategoriach: „Odgadnij tytuł bajki po jej fragmencie” i „Podaj tytuł i innych bohaterów bajki, rozpoznając prezentowaną postać bajkową”. W klasie V uczestnicy odważyli się przedstawić ustną prezentację swojego bohatera. Klasa VI, mocą całej swej liczby, wsparła baśniowe obchody udekorowaniem sali rekreacyjnej, zainicjowaniem sesji zdjęciowych grupowych i indywidualnych. Ponadto przygotowali wystawkę klasową ulubionych książek z baśniami, opracowali i wystawili krótkie scenki baśniowe, stworzyli plakat promujący Bajeczny Dzień dla szkoły. Siódmoklasiści udekorowali swoją salę bajecznym napisem promującym Dzień Postaci z Bajek, przygotowali głośne, wzorcowe czytanie baśni po angielsku, co zaprezentowali w sali rekreacyjnej szkoły. Trzecioklasiści zdecydowali się na wyróżnienie klasy przez dekorację postaciami bajkowymi w dziełach wykonanych techniką rysunku, malunku lub mieszaną. Przygotowali klasową wystawę książek z baśniami ze swoich domowych biblioteczek, które następnie trafnie zarekomendowali kolegom i koleżankom z klasy, niektórzy odważyli się na ujawnienie swoich umiejętności w głośnym opowiadaniu ulubionej bajki. Pojawił się wśród nich także hojny Czerwony Kapturek z koszykiem pełnym pysznych ciasteczek. Najstarsi, bez zażenowania prezentowali się w „podrasowanych”  wg własnej inwencji oryginalnych baśniowych przebraniach. Wszyscy mieli dostęp do wystawy najnowszych książek z bajkami i baśniami,  wyeksponowanej w bibliotece szkolnej. Każdy chętny, odważny bądź dumny ze swego przebrania i siebie, dał się sfotografować dokumentując  ten kolorowy, dynamiczny dzień. W drugim, wspólnie obchodzonym szkolnym baśniowym dniu, dominowała aura radości i wyczekiwania. Pauzy i część godzin lekcyjnych poświęcone zostały czytaniu, omawianiu, opowiadaniu, rekomendacji książek, bajek, prezentowaniu, charakteryzowaniu i ocenianiu postaci baśniowych oraz ponownemu odkrywaniu, znanej prawdy, że morały i przesłanie bajek są aktualne i mają  zastosowanie w każdym czasie, że niosą szczególną, wieloaspektową wartość dla wszystkich: dzieci, młodszych i tych „najmłodszych z najstarszych” również.

            Podziękowania składamy uczestnikom, rodzicom, nauczycielom, wychowawcom i opiekunom klas i grup, dzięki którym czas ten uzyskał tak szeroki rozgłos w szkole. Podczas tego dnia każdorazowo integrujemy nasze siły i „przełączamy umysły” na wspólną, kreatywną zabawę i przyswajanie tego, co z baśni najlepsze: niepowtarzalność „klimatu” każdego utworu, ponadczasowość treści oraz zawsze i wszędzie honorowanych wartości. I choćby dlatego, warto i należy wracać do bajek i czerpać z nich ile się da!                                                                                                                                                 

            Zapisała: Agata Matyjas
            opracowanie elektroniczne: Justyna Taźbierska

          • PAMIĘTAMY - odwiedziny cmentarza przez uczniów kl. II Szkoły Podstawowej w Kijach

          •         W  Dniu  Zadusznych  uczniowie kl. II odwiedzili  cmentarz parafialny w Kijach.

                  Celem wizyty było oddanie hołdu partyzantom poległym w czasie II wojny światowej,  zapalenie zniczy, wspólna modlitwa przy Pomniku Partyzantów i chwila zadumy nad grobami zmarłych.

                 Była to jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego oraz okazja do poznania tradycji i zwyczajów związanych z Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznych.

                   Uczniowie w ciszy i skupieniu  okazali  szacunek zmarłym ,którzy już od nas odeszli, zrozumiały, jak ważne jest zachowanie o nich pamięci.

            Tekst: A. Kobus

            Opracowanie elektroniczne: M.Hynek
             

          • Warta przy Grobie Batalionów Chłopskich

          • 1 listopada, jak co roku, na cmentarzu w Kijach harcerze z 30 DH im. T. Kościuszki zaciągnęli honorową wartę przy Grobie Batalionów Chłopskich oraz wzięli udział w oprawie liturgicznej Mszy Świętej.

          • Harcerze uczestniczą w adoracji - Noc Świętych w kijskim kościele

          • Wieczorem 31 października grupa harcerzy 30. DH w Kijach wzięła udział w adoracji i czuwaniu przy Relikwiach Świętych podczas Nocy Świętych w kijskim kościele. Po czuwaniu z modlitwą wszyscy wierni udali się na cmentarz, gdzie zapalili znicze na grobach swoich bliskich.

          • Harcerska wycieczka do Warszawy

          • Stolica przywitała nas piękną pogodą! Dzięki temu mogliśmy zrealizować swój plan w całości! Zwiedzanie zaczęliśmy od Cmentarza Powstańców Warszawy, gdzie oddaliśmy hołd poległym zaciągając honorową wartę i zapalając znicz pamięci. Następnie: Grób Nieznanego Żołnierza, Stare Miasto, Trakt Królewski, XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki (było wysooooko!). Po krótkim odpoczynku i posiłku w Złotych Tarasach został ostatni punkt programu musical ,,Rodzina Addamsów" w Teatrze SyrenaByło i śmiesznie i strasznie, a przede wszystkim bardzo bardzo muzycznie! A do tego zachwyciła nas olśniewająca choreografia. Perypetie rodziny Addamsów przepełnione niezwykłym poczuciem humoru dały nam sporą dawkę przyjemności i odprężenia! Polecamy z całego serca!

            Wróciliśmy bardzo późno pełni wrażeń, trochę zmęczeni, ale szczęśliwi!

            Wyjazd zorganizowała p.Agata Kudasiewicz.