17 lutego, to Światowy Dzień Kota. Tak się składa, od wielu już lat, że w naszej szkole kotki, koty, kociska, są bardzo lubiane! Książeczki o nich licznie i wielokrotnie wypożyczane, czytane i przeglądane, kocie maski czy stroje nader często prezentowane, a opowieści o ich osobliwych zachowaniach, „wiernie” przekazywane. Właściwie, można uznać, że u nas powiedzenie Leonarda da Vinci: „Najmarniejszy kot jest arcydziełem”, ma pełne poparcie.
Dlatego, w tym roku, postanowiliśmy obchodzić Dzień Kota wspólną zabawą czytelniczą w ramach projektu zatytułowanego „Koci Świat”. Projekt skierowano szczególnie do uczniów klas 1-3 z racji obowiązujących wówczas obostrzeń epidemicznych. W odpowiedzi na zaproszenie w zabawie znalazły się różnorodne działania, wśród których wystąpiły:
- prezentacje: masek, przebrań, stylizacji,
- wykonanie prac plastycznych- „Kot w różnych ujęciach”,
- redagowanie zdań o zaprzyjaźnionych lub własnych kotach,
- słuchanie i śpiewanie piosenek o kotach oraz prezentacja układu choreograficznego do ścieżki „mrucząco- muzycznej”,
- wystawki klasowe i wspólna biblioteczna, poświęcone książeczkom z kotami i o kotach,
- czytanie opowieści i bajek o bohaterze dnia,
- czytanie wybranych informacji i dyskutowanie o faktach, znanych z książek na temat kotów,
- spontaniczne opowieści o zaskakujących zachowaniach kocich pupilów.
Zajęcia dla przedszkolaków, których tematem było: Postępowanie oraz cechy charakteru dobre i złe na przykładzie „Baśni o Kocie w Butach” E. Szelburg- Zarembiny i doświadczeń dzieci. Odkrywanie cech i zachowań kotów w realnym świecie na tle Światowego Dnia Kota.
Zgodnym podsumowaniem dnia okazało się zdanie: „Nie istnieją koty zwyczajne”. A jak wypełnialiśmy zadania „kociego święta” - obrazują zdjęcia. Zapraszamy do naszej galerii!
Zapisała: AM.