W dniu 30 października br. ( sobota) o godz. 7.00 rano, 42-osobowa grupa harcerzy z 30. DH im. Tadeusza Kościuszki wraz druhnami: Wiesławą Zając, Agatą Kudasiewicz i Moniką Pawlikowską oraz opiekunami: dyrektorem szkoły p. Mariuszem Kudasiewiczem i p. Małgorzatą Gawior wyruszyli do stolicy Polski.
Program wyjazdu był bardzo atrakcyjny i ciekawy, a pobyt w Warszawie rozpoczęliśmy od obejrzenia znanego familijnego musicalu „Piotruś Pan” w Teatrze Studio Buffo wyreżyserowanego przez Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosę. Przedstawienie wystawiono z wielkim rozmachem, nie zabrakło w trakcie jego trwania efektów specjalnych, ponadto, na scenie pojawił się olbrzymi statek piracki i krokodyl, które wywołały u najmłodszej publiki wielkie zainteresowanie. Bez wątpienia największymi gwiazdami tego spektaklu są dzieci. Witold Sosulski (Piotruś Pan) i Amelia Kaczmarczyk (Wendy) doskonale odnajdują się na scenie, ujmują młodzieńczym wdziękiem i naturalnością od pierwszych minut przedstawienia. Po dwóch godzinach rozrywki na wysokim poziomie artystycznym zakończyliśmy swój pobyt w teatrze, a następnie w towarzystwie pana przewodnika, udaliśmy się na dalsze zwiedzanie zabytkowej stolicy.
Nasz szlak harcerski miał typowo wydźwięk patriotyczny, dlatego na naszej trasie nie mogło zabraknąć Cmentarza Powstańców Warszawy. Z wielką powagą i w ciszy słuchaliśmy opowieści o ludziach, którzy poświęcili swoje życie za naszą wolność. To właśnie tutaj, przy Pomniku „Polegli Niepokonani” Gustawa Zemły nasi harcerze odmówili modlitwę zainicjowaną przez dh Wiesławę Zając, następnie zaciągnęli honorową wartę i zapalili znicze pamięci. Kolejnymi ważnymi obiektami, których nie mogliśmy pominąć na naszej trasie zwiedzania były: Pomnik Małego Powstańca i Pomnik Powstania Warszawskiego, a także monument upamiętniający jedną z najgłośniejszych akcji zbrojnych polskiego podziemia, znaną jako akcja pod Arsenałem. W każdym tym szczególnym miejscu, oddaliśmy symboliczną minutą ciszy cześć poległym bohaterom. Niech na zawsze pozostaną w naszych sercach i pamięci!
Pobyt w stolicy zakończyliśmy spacerem po tętniącymi życiem uliczkami Rynku Starego Miasta, przy których podziwialiśmy średniowieczne budynki odnowione po II wojnie światowej i kamienice dawnych mieszczan oraz eleganckie restauracje. Na chwilę zatrzymaliśmy się również na Placu Zamkowym, aby ucieszyć oko pięknem Zamku Królewskiego, natomiast w Kościele ojców jezuitów pw. Matki Bożej Łaskawej, odmówiliśmy krótką modlitwę w intencji wszystkich bohaterów wojny oraz o szczęśliwy powrót do domu.
Wycieczka zakończyła o godzinie 23.00. Była to szczególna „żywa” lekcja historii, której nie sposób nauczyć z podręcznika. Te wszystkie miejsca pamięci powinna odwiedzić każda harcerka i harcerz, a każdy, komu bliska jest nasza Ojczyzna.
Serdeczne podziękowania kierujemy pod adresem kierownika wyjazdu – p. Agaty Kudasiewicz, która podjęła się organizacji całego programu wycieczki.
opracowanie:. Małgorzata Gawior