,,Świętokrzyskie nie hejtuje". Wybierz dobry przekaz
Kampania społeczna ,,Świętokrzyskie nie hejtuje"
Szkoła Podstawowa w Kijach w miesiącu październiku przystąpiła do kampanii społecznej ,,Świętokrzyskie nie hejtuje". W ramach powyższej akcji w kl. IV-VIII, bo do tej grupy wiekowej była adresowana kampania, odbywały się lekcje wychowawcze na temat hejtu prowadzone przez wychowawców poszczególnych klas i pedagoga szkolnego. Uczniowie obejrzeli spot kampanii, a po nim prowadzili dyskusje uwzględniając trzy obszary tematyczne:
1) Hejt - rozmowa na temat uczuć i emocji; czym jest hejt i jakie ma formy.
2) Przyczyna - aspekt przenoszenia doświadczeń przemocy na innych; wskazanie na poprawne budowanie relacji.
3) Konsekwencje - do czego może doprowadzić hejt? Jak zapobiec konsekwencjom hejtu? Przedstawienie konsekwencji prawnych. Gdzie szukać pomocy, jak pomagać?
Chętni uczniowie zrobili sobie także zdjęcia przy ściankach dobrego przekazu znajdujących się w naszej szkole. Zdjęcia zostały udostępnione na stronie internetowej szkoły.
Kampania miała na celu przede wszystkim uświadomienie niebezpieczeństwa hejtu oraz konsekwencji z nim związanych.
Ponadto w ramach kampanii została wykonana przez pedagoga szkolnego p. J. Taźbierską i nauczyciela bibliotekarza p. A. Matyjas gazetka pt. ,,Szanuj, nie hejtuj".
opracowanie: Justyna Taźbierska
NIE LĘKAJCIE SIĘ! XXI DZIEŃ PAPIESKI OJCZE ŚWIĘTY – PAMIĘTAMY!!!
W dniu 28 października br. w naszej szkole odbyły się dwa uroczyste apele poświęcone Osobie Naszego Papieża, Świętego Jana Pawła II. Pierwszy z nich przygotowany pod kierunkiem p. Wiesławy Zając dla uczniów klasy I –VI, drugi dla uczniów starszych klas VII- VIII opracowany przez p. Małgorzatę Gawior i uczniów koła teatralnego „Bez kurtyny”. Na czele społeczności szkolnej w obydwu wydarzeniach uczestniczył dyrektor szkoły, p. Mariusz Kudasiewicz.
Programy artystyczne, w przepięknej oprawie plastycznej autorstwa p. Ewy Kobos, na które złożyły się montaże słowno – muzyczne i prezentacja multimedialna, przypomniały nam w największym skrócie, cały pontyfikat Naszego Papieża Rodaka, a hasło, które przewodziło tegorocznym obchodom Dnia Papieskiego: „Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi” pozwala nam zrozumieć, jak na swój rozpoczynający się pontyfikat patrzył Jan Paweł II.
Dziękujemy Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego wydarzenia. Panu Bogdanowi Skrobiszowi za przygotowanie sprzętu nagłaśniającego, a chłopcom z klasy VIII: Tymonowi S.. Szymonowi S. i Szymonowi N. za jego obsługę.
Pani Ewie Kobos za wspomnianą już, piękną dekorację.
Całej społeczności szkolnej na czele z Dyrekcją szkoły – za udział i gromkie brawa!
opracowanie: Małgorzata Gawior
Justyna Taźbierska
Warzywa i owoce w klasach I-V
Przypominamy Państwu, iż nasza szkoła uczestniczy w obecnym roku szkolnym, w unijnym Programie dla szkół, który jest realizowany przy współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Jest to program edukacyjny, dzięki któremu, w atrakcyjny sposób, dzieci uczą się zasad zdrowego odżywiania, regularnie spożywając w szkole dostarczane im owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne oraz realizując w ramach Programu działania edukacyjne.
W związku z uczestnictwem w Programie, do szkoły dostarczane są owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne, które następnie są udostępniane dzieciom w klasach I-V.W I semestrze roku szkolnego 2021/2022 dzieci uczestniczące w Programie otrzymają, co najmniej 2 razy w tygodniu, przez 10, 11 albo 12 wybranych tygodni, łącznie: 38 porcji świeżych owoców i warzyw oraz soki owocowe, 34 porcje mleka i produktów mlecznych.Do dzieci w ramach Programu w bieżącym semestrze trafią następujące produkty: jabłka, gruszki, śliwki, soki owocowe, marchewki, rzodkiewki, papryka słodka, kalarepa, pomidorki oraz mleko białe, serki twarogowe, jogurty i kefiry naturalne.
HARCERZE PAMIĘTAJĄ I SPRZĄTAJĄ GROBY ZASŁUŻONYCH!
W dniach 19 i 26 października br., w godzinach popołudniowych, ok. 20 harcerzy wraz ze swoimi drużynowymi : dh Wiesławą Zając i Agatą Kudasiewicz spotkali się na niecodziennej zbiórce, którą kultywują od lat, aby wspólnie udać się na kijskie cmentarze i posprzątać groby poległych za naszą ojczyznę.
Z wielką pieczołowitością uporządkowali Pomnik Partyzantów, który następnie udekorowali biało- czerwonymi kwiatami, zaciągnęli honorową wartę i zapalili znicz pamięci. Właśnie w tym szczególnym miejscu mogli wysłuchać historii dotyczącej Bitwy pod Umianowicami z 28VII 1944r. Nie zapomnieli również pochylić się nad grobem zmarłych księży z naszej parafii.
Miejscem szczególnym dla naszej społeczności lokalnej jest Park Pamięci na starym cmentarzu, którym drużyna kijska opiekuje się od początku jego istnienia, a więc i o nim również pamiętali i przed przypadającym niedługo dniem Wszystkich Świętych, pomagali tutejszym mieszkańcom w jego uporządkowaniu.
Brawo dla kijskich harcerzy i ich opiekunek za pełne zaangażowanie!
opracowanie: Małgorzata Gawior
16
Zaproszenie
Zespół Placówek Oświatowych w Kijach organizuje w dniu 18.10.2021r w Pińczowie imprezę otwartą kulturalno-oświatową dla wszystkich pracowników czynnych i emerytów pt: „Zabytki Ponidzia”.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole!
Najwyższym poziomem umiejętności edukacyjnych, jest sztuka obudzenia w dorosłym uczniu kreatywności, przy wykorzystaniu prostych pomocy dydaktycznych. Albert Einstein
W dniu 13 października br. w hali sportowej naszej szkoły zebrała się cała społeczność szkolna na czele z Dyrekcją szkoły, aby wspólnie świętować Dzień Edukacji Narodowej, którego obchody przypadają na 14 października.
Wszystkich zebranych bardzo serdecznie powitał dyrektor szkoły, p. Mariusz Kudasiewicz. W swoim krótkim przemówieniu podkreślił rangę tej ważnej uroczystości upamiętniającej rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława II Augusta i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Następnie pod adresem nauczycieli i pracowników oświaty naszej szkoły, Pan Dyrektor skierował wiele ciepłych i miłych słów, dziękując za dotychczasowe zaangażowanie oraz życząc wielu dalszych sukcesów zawodowych i osobistych, szczególnie nauczycielom - wytrwałości w tej jakże odpowiedzialnej misji kształtowania i wychowania młodego pokolenia, po czym wyróżnionym pracownikom pedagogicznym wręczył dyplomy uznania.
Dalszą część spotkania wypełnił montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów z koła teatralnego „Bez kurtyny” pod kierunkiem p. Małgorzaty Gawior, na który złożyły się piękne utwory poetyckie i piosenki, scenka rodzajowa oraz rytmiczny taniec cygański w wykonaniu uczennic klasy VII. W ten sposób młodzi artyści uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Nie zabrakło także podziękowań i serdecznych życzeń skierowanych do nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi ze strony samorządu uczniowskiego.
Szyku uroczystości nadała piękna scenografia wykonana przez uczniów pod bacznym okiem p. Ewy Kobos. Sprzęt nagłaśniający został przygotowany przez p. Bogdana Skrobisza, a nad obsługą techniczną czuwali uczniowie z klasy VIII.
opracowanie: Małgorzata Gawior
18
Kolejny sukces Kai Kudasiewicz!
W czerwcu br., po raz pierwszy, uczniowie z naszej szkoły - z klasy IV: Lena Wleciał, Amelia Pąpa i Szymon Badura (wychowawca: p. Agata Kudasiewicz, n-el j. polskiego: p. Małgorzata Wolny) i V: Kaja Kudasiewicz i Sandra Maroszek (wychowawca: p. Wiesława Zając, n- el j. polskiego: p. Małgorzata Gawior)przystąpili do 6. edycji konkursu "List do Taty". Patronat honorowy nad konkursem objął Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.
Podstawowy cel konkursu to propagowanie odpowiedzialnego ojcostwa. Jest on adresowany do uczniów klas czwartych i piątych szkół podstawowych, których zadaniem jest napisanie pracy na temat: „Kim jest i co dla mnie znaczy mój tata?”
Konkurs jest organizowany w okręgach wyborczych senatorów, którzy zgłosili się do udziału w jego przeprowadzeniu. Listy naszych uczniów, a także uczestników z następujących powiatów: pińczowski, buski, jędrzejowski, kazimierski, konecki, staszowski i włoszczowski zostały przesłane do biura senatorskiego Jacka Włosowicza i ocenione przez jury powołane przez senatora.
W dniu 12 października br. wizytę w naszej szkole złożył osobiście senator, p. Jacek Włosowicz, który zebranym uczniom z obecnych klas V i VI przedstawił zasady i kryteria powyższego konkursu. Z ust pana Senatora uczniowie mogli dowiedzieć się, iż nadesłane prace wszystkich uczniów prezentowały wysoki poziom merytoryczny i tym samym, spośród 123 nadesłanych, trudno było wyłonić najlepszą. Jednakże po gruntownej analizie, jury wytypowało zwycięzcę etapu okręgowego. Z wielką satysfakcją przyjęliśmy ogłoszony werdykt, iż tegorocznym laureatem etapu okręgowego została Kaja Kudasiewicz z obecnej klasy VI.
Praca przesyłana jest następnie do senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej i bierze udział w etapie ogólnopolskim konkursu. Spośród prac laureatów okręgowych jury powoływane przez przewodniczącego komisji wyłania trzy zwycięskie prace. Ogłoszenie wyników konkursu, o ile pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna w kraju, odbędzie się na uroczystej gali w Senacie w październiku 2021 r., w której udział wezmą senatorowie oraz laureaci i ich opiekunowie.
Wszystkim uczestnikom tegorocznego konkursu serdecznie gratulujemy, a za Kaję trzymamy mocno kciuki!!!
opracowanie: Małgorzata Gawior
1
Ósmoklasiści poznają największe atrakcje swojego regionu
28 września 2021r. uczniowie klasy VIII”a” i VIII”b” pod opieką wychowawczyń: pani Małgorzaty Wolny i Anety Palińskiej-Kopyckiej oraz pani Jolanty Cios wyruszyli na wycieczkę edukacyjną, której celem było odwiedzenie lokalnych miejsc pamięci i dziedzictwa kulturowego, a także poznanie ich historii.
Pierwszym punktem programu była wizyta w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, podczas której mogliśmy przenieść się w czasie do XIX wieku i poczuć się jak goście Oblęgorskiego Pałacyku. Pani przewodnik przedstawiła nam fascynujące koleje życia polskiego noblisty, pokazała jak mieszkał pisarz i jego rodzina, opowiedziała jakie upodobania mięli mieszkańcy Pałacyku i jak wyglądało ich codzienne życie. Zachwyciło nas nie tylko samo wnętrze Pałacyku ale również jego otoczenie, duży park w stylu angielskim, w którym dominują piękne lipy i dęby oraz ogród, którym opiekowała się trzecia żona pisarza, Maria.
Następnie odwiedziliśmy dąb Bartek – jedną z największych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich. Ogromne wrażenie zrobiło na nas to piękne, majestatyczne drzewo, które jest dumą Nadleśnictwa Zagnańsk. Jak na swoje 700 lat dąb Bartek jest w dobrej kondycji:), o co z dużym zaangażowaniem dbają Lasy Państwowe.
Kolejnym punktem na trasie naszej wycieczki było Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Po przybyciu na miejsce zaopiekowali się nami przewodnicy, którzy oprowadzili nas po tym niezwykłym obiekcie i przybliżyli tragiczne wydarzenia, jakie rozegrały się we wsi Michniów w 1943 roku i 817 spacyfikowanych polskich wsiach. Obiekt zachwycił nas również pod kątem architektonicznym. Ma on strukturę domu-chaty, a cała bryła budynku ulega jakby stopniowej degradacji podczas zwiedzania.
Po tej niezapomnianej lekcji historii udaliśmy się do kina Helios w Kielcach na seans filmowy. Film „Paczka”, wyświetlany w ramach projektu Kino na Temat, przeznaczony dla klas VII i VIII szkół podstawowych, okazał się dla uczniów ciekawą konfrontacją z problemami młodego człowieka w okresie dorastania, a także inspiracją do dyskusji na lekcjach wychowawczych.
Nieco zmęczeni ale pełni wrażeń około godziny 20:15 wróciliśmy do domów. Z niecierpliwością czekamy już na kolejną wycieczkę!
Opracowała: Aneta Palińska-Kopycka
Dzień Chłopaka w naszej szkole!
„Z okazji Waszego Święta - my, dziewczyny, życzymy każdemu chłopcu:
- Dziewczyny - tylko tej najfajniejszej,
Ciastek - tylko tych najsłodszych,
Samochodów - tylko tych najszybszych,
Zabaw - tylko najweselszych,
Przygód - tylko najciekawszych,
... i butów - takich, co najlżejsze,
w których wszędzie mógłbyś dotrzeć!”Tradycyjnie, już corocznie, 30 września w naszej szkole obchodzony jest Dzień Chłopaka. Wszystkie dziewczynki, zarówno te najmłodsze, a więc z klas I-III, jak również już nieco starsze, czyli z oddziałów IV- VIII, pamiętają o swoich kolegach z klasy. Święto to obchodzone jest na różne sposoby, bardzo humorystycznie i z wielkim rozmachem. Oczywiście nie może zabraknąć oryginalnych prezentów, którymi obdarowywani są „Panowie”, ale też płeć piękna nie zapomina o słodkościach dla wszystkich. Temu wydarzeniu towarzyszą również różne zabawy, turnieje i quizy oraz tańce i piosenki.
Szczególnie dostojnie w tym roku szkolnym Dzień Chłopaka obchodziła klasa V wraz z wychowawcą, p. Agatą Kudasiewicz. Piątoklasistki nie tylko pięknie udekorowały swoją klasę, ale również na drzwiach do sali lekcyjnej, nad którą sprawują opiekę, zawiesiły strojne elementy: kolorowe baloniki, kwiaty i wstążki. Chłopcy nie byli dłużni, ponieważ nie tylko gorąco podziękowali za otrzymane upominki, ale także pamiętali o swoich koleżankach z klasy i ubiegłoroczny Dzień Kobiet, który nie odbył się z powodu nauki zdalnej, przełożyli właśnie na ten dzień! Zaskoczenie było wielkie i bardzo miłe dla wszystkich dziewczynek z piątej klasy.
Grunt to dobra zabawa, a tego w naszej szkole na pewno nigdy nie zabraknie!
opracowanie: Małgorzata Gawior
Obchody Europejskiego Dnia Języków 2021
Od roku 2001, kiedy Komitet Ministrów Rady Europy przyjął deklarację o ustanowieniu corocznych obchodów europejskiego święta języków, w wielu krajach europejskich dzień 26 września jest wielkim świętem całego środowiska edukacji językowej.
W tym roku z okazji okrągłej, 20. rocznicy ustanowienia Europejskiego Dnia Języków uczniowie klas VII i VIII naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Wiedzy o Rosji i Wielkiej Brytanii.
Do konkursowych zmagań przystąpiły dwie drużyny z klas VIII, po 5 osób w każdej. W skład drużyny „A” weszli: J. Dudała, M. Majcher, G. Mrozińska, G. Dziewięcki, Sz. Sobczyk. Drużynę „B” reprezentowali: W. Wrzoskiewicz, M. Kudasiewicz, G. Siodłak, M. Kuś, D. Szczepański. Spotkanie prowadzili O. Prędota i T. Stępień, uczniowie klasy VIII. O sprawiedliwy przydział punktów troszczyli się Karina Nowak z klasy VIII”b” i Wiktor Piróg z klasy VIII”a”, a nad prawidłowym przebiegiem Konkursu czuwała komisja w składzie: p.Małgorzata Hynek, p. Regina Boksa i p.Aneta Palińska-Kopycka.
Konkurs składał się z czterech konkurencji:
- „Muzyka łagodzi obyczaje…”
- „Znane miejsca w Wielkiej Brytanii i Rosji”
- „Kalambury”
- „Wiedza ogólna”
Uczestnicy z zaangażowaniem wykonywali poszczególne zadania, zdobywając tym samym punkty dla swoich drużyn. W nagrodę wszyscy zawodnicy otrzymali upominki ufundowane przez wydawnictwo Macmillan.
Mamy nadzieję, że zmagania konkursowe dostarczyły wszystkim uczestnikom wiele radości oraz stały się inspiracją do nauki języków obcych. Zawodnikom gratulujemy wiedzy na temat Wielkiej Brytanii i Rosji, a publiczności dziękujemy za gorący doping i miłą atmosferę.
Do zobaczenia na kolejnych obchodach Europejskiego Dnia Języków za rok!
Opracowanie: A. Palińska-Kopycka, M.Hynek
Dzień Chłopaka w kl. II
30 września 2021r. uczniowie kl. II obchodzili Dzień Chłopaka. Dziewczynki wraz z wychowawczynią p. Moniką Pawlikowską i p. Justyną Taźbierską obdarowały chłopców drobnymi upominkami oraz zaśpiewały im 100 lat.
Turniej Gier i Zabaw. Europejski Tydzień Sportu
W dniu 24 września 2021r. uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Kijach wzięli udział w Turnieju Gier i Zabaw w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu. Organizatorami turnieju byli: Urząd Gminy w Kijach i Szkoła Podstawowa w Kijach. Głównym koordynatorem Turnieju w szkole była p. Monika Pawlikowska wraz z nauczycielami: p. M. Hynek, p. A. Kobus, p. B Czop i p. J. Taźbierską.
Dzieci rywalizowały ze sobą w następujących konkurencjach:
1. Bieg na czas po prostej.
2. Bieg z piłką.
3. Rzut do celu woreczkiem.
4. Bieg z przeszkodami .
5. Skok w dal.
Na zakończenie rozgrywek każdy uczestnik otrzymał medal. Nagrody ufundował wójt Gminy Kije p. Tomasz Socha.
Gratulujemy dzieciom wytrwałości, spontaniczności i radości. Zapraszamy na następny turniej.
opracowanie: Monika Pawlikowska
Justyna Taźbierska
5
Rajd Kliszów 2021
W dniu 24 września br. o godz. 8.45 uczniowie klas IV- VIII pod opieką nauczycieli na czele z dyrektorem szkoły, p. Mariuszem Kudasiewiczem wyruszyli autokarami do Kliszowa, aby wspólnie przy obelisku upamiętniającym słynną bitwę pod Kliszowem z 1702 roku, uczcić ofiary tej wielkiej akcji zbrojnej oraz bohaterów poległych w innych walkach. W uroczystości nie mogło także zabraknąć włodarza Gminy Kije, p. Tomasza Sochy. O bezpieczeństwo uczestników spotkania zadbali niezawodni strażacy z OSP w Kijach na czele z komendantem druhem Pawłem Fiukiem.
Oficjalną część zainaugurowała komendantka rajdu, phm Wiesława Zając, wydając odpowiednie komendy do odśpiewania hymnu państwowego. Następnie delegacja harcerzy zapaliła przy obelisku znicz pamięci. Nie zabrakło także krótkiej modlitwy zainspirowanej słowami Św. Jana Pawła II, odmówionej przez druhnę Wiesławę Zając. Rys historyczny wygłosił nauczyciel historii i WOS-u, p. Bogdan Skrobisz, w którym to nie tylko przybliżył zebranym okoliczności tej krwawej bitwy wojsk szwedzkich z armią sasko - polską, ale kilkakrotnie przywołał słowa z homilii znanego biblisty, ks. Józefa Kudasiewicza dotyczące obowiązku miłości Małej Ojczyzny.
Przez cały czas trwania części oficjalnej harcerze z 30. DH im. T. Kościuszki pełnili przy monumencie honorową wartę.
Meta Rajdu „Tożsamość i Pamięć” to także miejsce prezentacji artystycznych – piękną recytację wiersza Wisławy Szymborskiej, „Gawęda o miłości do ziemi ojczystej” zaprezentowała Kaja Kudasiewicz ( kl. V SP Kije) oraz utwór ”Ojczyzna” w aktorskim wykonaniu deklamował Kacper Pak (kl. VI SP Kije),zaś znaną piękną pieśń patriotyczną, „Kocham Cię, Polsko” odśpiewały: Lena Wołczyk i Lena Wleciał z klasy V.
Ostatnie słowo należało do naszego wójta gminy, p. Tomasza Sochy, który rozpoczął swoją wypowiedź znanym cytatem: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…” / Jan Zamoyski/, składając tym samym wszystkim nauczycielom szczególne podziękowania nie tylko za udział w uroczystości, ale przede wszystkim za kształtowanie patriotyzmu w dorastającym pokoleniu. Wolność nie jest dana na zawsze i o tym należy pamiętać w miejscu, w którym krwawa bitwa przerwała tyle ludzkich istnień.
W dalszej części uroczystości nastąpił przemarsz wszystkich uczestników z Kliszowa do Kasztelanii pod eskortą druhów strażaków. Tam czekała na nas pyszna kiełbaska i gorąca herbata, którą częstowały panie kucharki ze szkoły w Kijach.
Rajd kliszowski to także okazja do rywalizacji sportowych. Gry i zabawy dla uczniów klas I- III zorganizowały panie: Monika Pawlikowska, Małgorzata Hynek, Bernardeta Czop, Anna Kobus i Justyna Taźbierska. Rozgrywki sportowe dla klas IV-VIII przygotowały nauczyciele wychowania fizycznego, panie: Elżbieta Nogacka i Agnieszka Machynia.
Opracowanie: Małgorzata Gawior
10
Sezon kinowy rozpoczęty!!!
W dniu 24 września br. uczniowie klasy IV pod opieką pań: Małgorzaty Gawior, Reginy Boksy i Anety Palińskiej – Kopyckiej oraz uczniowie klas V i VI wraz z podopiecznymi, paniami: Agatą Kudasiewicz, Wiesławą Zając, Małgorzatą Hynek oraz dyrektorem szkoły, p. Mariuszem Kudasiewiczem, po raz pierwszy w tym roku szkolnym wybrali się do kina „Helios” w Kielcach.
Na pierwszy seans nasi uczniowie prawie jednogłośnie wybrali niemiecką produkcję pt. ,,Lassie, wróć”. Film, który wszystkim przypadł do gustu, to historia najwierniejszego psa świata i jego niezwykłej podróży w poszukiwaniu domu i najlepszego kumpla, dwunastolatka Flo.
Dzieci z ogromną uwagą śledziły przygody bohaterów. W filmie pojawiło się wiele humorystycznych scen, które rozbawiały do łez, ale również było kilka bardzo wzruszających momentów. Niewątpliwie ta realizacja zawiera również aspekt wychowawczy- pokazuje silną więź człowieka ze zwierzęciem, której nikt ani nic nie jest w stanie zakłócić.
Po zakończeniu seansu był czas na zakup pysznych lodów, rurek z bitą śmietaną i pięknych kolorowych balonów.
Pełni wrażeń, radośni i szczęśliwi, ok. godz. 18.00 szczęśliwie dotarliśmy na miejsce, czyli do miejscowości Kije, skąd młodzi miłośnicy kina zostali odebrani przez swoich rodziców.
To dopiero początek naszej przygody z filmem! Mamy nadzieję, że sytuacja będzie nadal stabilna i pozwoli na kolejne wyjazdy.
Opracowanie: Małgorzata Gawior, Justyna Taźbierska
Harcerski start 2021/2022!
W czwartek 23.09.202r., po południu, o godz. 15.45, z pełnym zapałem i uśmiechem na ustach, 45- osobowa grupa harcerzy i harcerek z 30. DH im. T. Kościuszki pod opieką druhen: Wiesławy Zając, Agaty Kudasiewicz i Moniki Pawlikowskiej oraz pań: Justyny Taźbierskiej i Małgorzaty Gawior, wyruszyła autokarem do Pińczowa, aby wziąć udział w harcerskim Starcie Roku 2021/2022. Całość odbywała się na świeżym powietrzu na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pińczowie. Na miejsce zbiórki przybyło 171 harcerzy, którzy z ogromnym utęsknieniem oczekiwali na pierwsze zloty harcerskie po długim okresie kwarantanny. W wydarzeniu wzięli udział również zaproszeni goście, między innymi : dyrektorzy szkół ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego: Andrzej Cepak i z Działoszyc Marcin Szymbra, nauczycielki ze szkół uczestniczących oraz rodzice dzieci. Na rozpoczęcie nowego roku harcerskiego po raz pierwszy przybyły zuchy z Gartatowic z p. Dorotą Pytel. Już na samym początku zaproszono wszystkich uczestników na pyszną grillowaną kiełbaskę i gorącą herbatę.
Oficjalnego otwarcia dokonała komendantka hufca Pińczów, dh.phm. Anna Steckiewicz, po czym złożono raporty i odśpiewano hymn harcerski, a następnie rozpoczęto grę miejską. Każdy patrol losował zaszyfrowany zestaw zadań, który musiał wykonać na terenie Ośrodka. Następnie odbyły się konkurencje sportowe: rzut lotkami do tarczy, bieg sprawnościowy i rzut piłeczką tenisową. Punkty z obu sprawności zliczone do klasyfikacji generalnej wyłoniły zwycięzców: I zaszczytne miejsce przypadło naszej drużynie, II miejsce zajęła Drużyna Harcerska Czarne Stopy przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Pińczowie i III miejsce wywalczyła Drużyna Harcerska im. T. Kościuszki w Działoszycach. Na czwartym miejscu różnicą bardzo minimalną (1 punkt) znalazła się Drużyna Harcerska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pińczowie.
Po wręczeniu pucharów i dyplomów była chwila na krótką sesję zdjęciową, po czym nastąpiła druga część: odśpiewanie hymnu harcerskiego i zapalenie ogniska obrzędowego, nad którym pieczę sprawował strażnik ogniska z naszej drużyny, Mateusz Foks. Na ogień swoje przyrzeczenie harcerskie złożyła druhna Sylwia Skiba, drużynowa Gromady Zuchowej „Motylki” ze SP w Pińczowie. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnego śpiewania piosenek harcerskich. Na zakończenie zuchy i harcerze zawiązali ogromny krąg, odśpiewano „Bratnie Słowo” i została wypuszczona Iskierka Przyjaźni.
Całość przebiegała bez jakichkolwiek zakłóceń, dlatego nowy rok harcerski można uznać za rozpoczęty!
Cieszymy się ogromnie i jesteśmy bardzo dumni, że po raz kolejny nasza drużyna osiągnęła wysoki wynik, dzięki któremu staliśmy się liderami tego, jakże ważnego dla nas wydarzenia! Jesteśmy gotowi na nowe wyzwania i przygody, mamy wiele ciekawych planów na ten nowy rok harcerski! A więc do boju! A teraz już nieco zmęczeni, ale bardzo radośni i pełni wrażeń, wracamy do domu! Godzina dziewiętnasta wybiła!
Czuwaj!
opracowanie:
Małgorzata Gawior
Justyna Taźbierska17
Harcerze sprzątają świat!
W trzecim tygodniu września przypadła 28. akcja Sprzątania Świata. Jak co roku, pamiętali i przystąpili do niej harcerki i harcerze z 30. DH im. Tadeusza Kościuszki w Kijach pod opieką druhen: Wiesławy Zając i Agaty Kudasiewicz.
Z uśmiechem na ustach, pełni werwy i zapału, harcerze z pełnym zaangażowaniem zadbali o czystość wokół szkoły, gminy oraz pobliskich uliczek w najbliższej okolicy. Zaopatrzeni w miotły do zamiatania, szufelki i worki na śmieci, ubrani w rękawiczki ochronne, rozpoczęli sprzątanie od terenu wokół budynku szkolnego, następnie udali się na boisko szkolne, dalej na teren urzędu gminy i Kasztelanii. Efektem były pełne worki śmieci i odpadów, które tylko potwierdzają, że nadal społeczeństwo nie ma w pełni wyrobionego nawyku dbałości o najbliższe otoczenie i poszanowania Matki Ziemi.
Tegoroczne hasło kampanii brzmiało: „Myślę, więc nie śmiecę”. Działania zostały zakończone w dniach 17- 19 września. Przedsięwzięcie ”Sprzątanie świata – Polska” jest wspólną lekcją poszanowania środowiska, jak również promowaniem ograniczenia wytwarzanych odpadów, w której od lat uczestniczą harcerze.
Pamiętajmy: „CZYSTE ŚRODOWISKO, NAJLEPSZE UZDROWISKO”!
Opracowanie: Małgorzata Gawior
7
Harmonogram dowozów i odwozów
Harcerze kijscy na Biegu Tropem Wilczym w Pińczowie! Oddali hołd Żołnierzom Wyklętym
10 września br.(sobota) w Pińczowie miał miejsce Bieg Tropem Wilczym, w którym obok pińczowskiej młodzieży uczącej się w liceum i harcerzy, wzięli także udział przedstawiciele z 30. DH im. Tadeusza Kościuszki wraz z zuchami, tj.: Zuzanna Pawlikowska, Kaja Kudasiewicz i Piotr Pawlikowski pod opieką dh Moniki Pawlikowskiej.
Celem imprezy jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP – Żołnierzom Wyklętym oraz promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, a w szczególności popularyzacja idei biegania.
Przed startem został odśpiewany hymn państwowy, a następnie po rozgrzewce, o godzinie 10.30 startowali wszyscy, bez podziału na kategorie wiekowe. Bieg rozpoczął wystrzał z armaty, którą przywiózł pan Janusz Głombiński, znany miłośnik historii.
Na mecie uczestnicy biegu otrzymali medale. Po zakończonym biegu Wolna Grupa Motocyklowa Ponidzie zorganizowała przejażdżkę swoimi maszynami. Nie mogło również zabraknąć pysznej grochówki, którą zostali poczęstowani wszyscy uczestnicy imprezy.
Patronem wydarzenia byli Miasto i Gmina Pińczów, Powiat Pińczowski oraz pińczowska komenda ZHP. Pierwotnie bieg miał dobyć się w maju, ale z powodu pandemii akcję w całej Polsce przesunięto na wrzesień.
Opracowanie: M. Gawior
Witaj szkoło! Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2021/2022!
Nowy rok szkolny 2021/2022 w naszej szkole rozpoczął się o godz. 8.45 uroczystą Mszą św. , która ze względu na trwające prace remontowe w kościele, została odprawiona w hali sportowej. Następnie cała społeczność szkolna odśpiewała hymn państwowy. W dalszej części uroczystości p. Małgorzata Gawior odczytała list od ministra oświaty, p. Przemysława Czarnka, po czym głos zabrał Dyrektor szkoły, p. Mariusz Kudasiewicz. W przemówieniu Dyrektora nie zabrakło gorącego przywitania wszystkich uczniów przybyłych na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego, nauczycieli, w tym nowego księdza katechetę Rafała Zymana i nauczyciela muzyki, p. Karola Serka oraz pracowników administracji i obsługi, jak również zaproszonych gości i rodziców. Następnie Dyrektor przekazał najważniejsze informacje dotyczące organizacji pracy szkoły, po czym wychowawcy klas zaprosili swoich podopiecznych do sal lekcyjnych na krótkie spotkania organizacyjne, podczas których szczególną uwagę zwrócili na omówienie zasad bezpieczeństwa w drodze „do” i „ze” szkoły oraz bezpiecznego przemieszczania się po budynku szkolnym.
Tradycyjnie, 1 września każdego roku, delegacja harcerzy z 30. DH im. Tadeusza Kościuszki wraz ze swoimi opiekunkami: dh Wiesławą Zając i dh Agatą Kudasiewicz, udali się na cmentarz parafialny, aby oddać hołd poległym żołnierzom podczas II wojny światowej, zapalając znicze pamięci i zaciągając honorową wartę.
Życzymy wszystkim uczniom samych sukcesów w nowym roku szkolnym!
opracowanie: M. Gawior
1
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie