Jeśli zapomnę o Nich, Ty Boże na niebie, zapomnij o mnie! (Adam Mickiewicz – „Dziady” Część III)
Miesiące: kwiecień i maj obfitują w szczególnie ważne, dla nas Polaków, wydarzenia patriotyczne, o których nigdy nie powinniśmy zapomnieć!
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ludobójstwo, dokonane przez funkcjonariuszy NKWD na blisko 22 tys. obywatelach II Rzeczypospolitej, do dziś pozostaje niezabliźnioną raną. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS.
Na ten rok przypadają obchody 11. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej - 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński i jego Małżonka Maria, wysocy rangą urzędnicy państwowi, dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Z powodu pandemii, nie możemy spotkać się na wspólnym uroczystym apelu szkolnym, dlatego obchodzić je będziemy w inny sposób – razem, a jednak osobno. Warto przypomnieć sobie, skąd wzięły się święta majowe?
1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. 1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 r.
2 Maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.
Wszystkim harcerzom z 30. DH im. T. Kościuszki, zuchom i pozostałym uczniom z naszej szkoły, którzy aktywnie włączyli się do uświetnienia tego święta poprzez wykonanie i odesłanie zdjęć, opiekunki grupy harcerskiej: phm. Wiesława Zając i pwd. Agata Kudasiewicz, składają serdeczne podziękowania.
3 Maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. W roku 2007 po raz pierwszy święto Konstytucji 3 Maja obchodzono na Litwie.
Zapraszamy do obejrzenia montażu słowno - muzycznego w wykonaniu grupy teatralnej "Bez kurtyny" w obsadzie: z kl. IV: Lena Wleciał, Amelia Pąpa, z kl. V: Kaja Kudasiewicz, Sandra Maroszek, Oskar Sitarski, z kl.VI „a”: Kacper Pak, z kl. VIII "a”: Julia Skorupa, Wiktor Janowski i z kl. VIII ”b”: Amelia Piwowarska i Amelia Powałka przygotowanych pod kierunkiem p. Małgorzaty Gawior we współpracy z p. Michałem Dynią oraz paniami: Agatą Kudasiewicz i Wiesławą Zając.
Gorące podziękowania kierujemy pod adresem p. Małgorzaty Hynek za opracowanie elektroniczne, zaś uczniowi kl. VIII ”b”, Krystianowi Borkowi za montaż filmiku.
Opracowanie: Małgorzata Gawior