Wdarzenia archiwalne dotyczące działalności Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Kijach znajdziecie Państwo na stronach:
Wdarzenia archiwalne dotyczące działalności Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Kijach znajdziecie Państwo na stronach:
Długo oczekiwanie przez Was to radosne spotkanie ze św. Mikołajem, przypadło w tym roku na szczególnie trudny czas pandemii koronawirusa.
W związku z tym, że na terenie placówki nie mogą odbyć się tradycyjne uroczyste spotkania, zabawy czy wyjazdy mikołajkowe, pragnę w imieniu własnym, jak również wszystkich nauczycieli, pracowników administracji i obsługi szkoły, złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, uśmiechu, szczęścia i radości na każdy dzień życia, niezmiennej pogody ducha, spokoju i wiary w siebie, żadnych przeszkód w życiu, pięknych chwil oraz wspaniałych, wymarzonych prezentów, a także szybkiego powrotu do szkoły!!!!
Dyrektor Szkoły
mgr Mariusz Kudasiewicz
Do życzeń dołączamy również fotografie naszych uczniów, którzy w kolorowych strojach i z radością w oczach oczekiwali na Mikołaja.
„A Mikołaj pędzi a Mikołaj gna
od domu do domu ciężką pracę ma.
Jego piękną brodę pokrył srebrny lód
gdyby tak i do nas już zawitać mógł”
Jest taki jeden dzień w roku, na który z niecierpliwością czeka każde dziecko. I chociaż wypada on na początku grudnia, nie jest ani zimny, ani smutny. To prawdziwie wyjątkowy dzień pełen radosnego oczekiwania i spełnienia najskrytszych marzeń. Bo właśnie wtedy do wszystkich; tych dużych i całkiem małych przychodzi Święty Mikołaj, rozdając podarunki i mnóstwo szczęścia.
4 grudnia Mikołaj odwiedził również nasze przedszkole. Wszystkie dzieci czekały na niego w przepięknie przystrojonej sali. W odświętnych strojach z niecierpliwością wyglądały przez okno, szukając charakterystycznego czerwonego ubrania. Malując obrazki Świętego, uważnie nadsłuchiwały brzmienia srebrzystych dzwoneczków przypiętych do sań lub stukotu kopytek renifera. Kiedy Mikołaj pojawił się w drzwiach, przedszkolaki przywitały go brawami i okrzykami radości. Następnie zaśpiewały mu piosenki i przepięknie wyrecytowały wiersze. Wreszcie przyszła pora na prezenty. Mikołaj, siedząc na srebrnym krześle, tuż obok czarownej, świątecznej choinki zapraszał do siebie każde dziecko i wręczał mu prezent. Radości nie było końca. Na zakończenie dziewczynki i chłopcy pięknie podziękowali, zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie ze Świętym i wzięli udział w zabawie integracyjnej.
Spotkanie z Mikołajem odbyło się w radosnej atmosferze, z zachowaniem obowiązujących procedur sanitarnych, wynikających z panującej pandemii COVID-19. Cieszymy się bardzo, że przeprowadzone zostało w sposób bezpieczny dla dzieci i z całego serca zapraszamy Świętego już za rok.
Serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców za przygotowanie niespodzianek dla dzieci oraz P. Dyrektorowi za udział wśród nas w niecodziennej roli.
Milena Socha
Dawno, dawno temu, pod koniec każdego roku kalendarzowego, kiedy dni stawały się coraz krótsze, a jesienne wieczory wyraźnie dłuższe, kiedy nie było jeszcze telewizorów, komputerów, smartfonów, ani nawet gier planszowych, dzieci, młodzież i dorośli spotykali się ze sobą i wraz z nastaniem zmroku, przepowiadali sobie przyszłość.
Andrzejki obchodzone 30 listopada w naszym przedszkolu miały nieco inny charakter niż dotychczas. Z powodu panującej pandemii COVID-19 dzień wróżb świętowaliśmy w sposób bezpieczny dla zdrowia dzieci, zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi. Zachowanie ścisłych reguł higieny w żaden sposób nie przeszkodziło przedszkolakom w wyśmienitej zabawie. Tego dnia wszyscy przenieśliśmy się w tajemniczy świat magii. W bajecznie udekorowanej sali, pojawiły się prawdziwe elfy, wróżki, czarodzieje i superbohaterowie. Przebrania najmłodszych zachwycały i tworzyły nastrój sprzyjający czarom i przepowiedniom. Dzieci zapoznały się z ludowymi zwyczajami i obrzędami, poznały znaczenie magicznych przedmiotów, wybranych barw, liczb, kolorowały wróżki, czarownice oraz ich atrybuty(różdżkę, szklaną kulę, spiczasty kapelusz), uczestniczyły w zabawach integracyjnych przy muzyce. Największe emocje wywołały wróżby przygotowane przez panie nauczycielki, dzięki którym najmłodsi mogli spróbować zajrzeć w przyszłość. Dziewczynki i chłopcy przekuwali serca, aby poznać imię swojego męża/żony, za pomocą kolorowych kwadratów odkrywali, jaki zdobędą zawód, losując przedmioty ukryte pod talerzykami, poznawali, co je czeka w dalekiej przyszłości.
Czy przepowiednie się spełnią? Czy wyszeptane życzenia uda się wcielić w życie? Jedno jest pewne- był to magiczny dzień, pełen wzruszeń, uśmiechów i niezapomnianych wrażeń.
Milena Socha
Miękkie, miłe i puszyste,
dzieci z nimi za pan brat.
Mają uszka, łapki, brzuszek
z misiami lepszy świat!
25 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Pluszowego Misia. Ze względu na bezpieczeństwo najmłodszych oraz obowiązujące wymogi sanitarne, wynikające z pandemii koronawirusa, uroczystość obchodziliśmy wyjątkowo bez ukochanych maskotek. Ich święto uczciliśmy poprzez wyszykowanie się w strój z motywem pluszaka. Dziewczynki i chłopcy sumiennie wywiązali się z zadania; uszatki, niedźwiadki, pieski zdobiły niejedną dziecięcą bluzkę i spodnie. Przedszkolaki przygotowały również specjalnie na tę okazję maski, które mogły założyć na głowę i wyglądać jak prawdziwe misie.
Dzień przybliżający postać pluszowej zabawki był pełen radości, nowych wyzwań, zdobywania wiedzy, podejmowania różnorodnych, twórczych działań. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych maskotkach, poznały historię misia, słuchały opowiadań o niedźwiadkach, śpiewały piosenki, recytowały wiersze, uczestniczyły w ruchowych zabawach integracyjnych. Ponieważ nie mogły zabrać ze sobą ukochanych pluszaków do przedszkola, wykonały ich rysunkowe (posługując się kredkami) oraz graficzne (przy użyciu papierowych, kolorowych, różnej wielkości kółek) portrety. Z zaangażowaniem uczestniczyły również w ćwiczeniach grafomotorycznych: łączyły kropki po śladach, tworząc wizerunek misia oraz misiowych łapek, zamalowywały powierzchnię ograniczoną konturem – - kółka na niedźwiedzim brzuszku, kolorowały obrazki z wizerunkami uszatków. Na zakończenie tego uroczystego dnia otrzymały Dyplom Przyjaciela Misia, wykonały artystyczny wizerunek wymarzonej maskotki metodą kolażu (z wykorzystaniem papieru, bibuły, patyczków, waty, płatków kosmetycznych, materiału, cekinów, sznurków, wstążek, brokatu) oraz nadały jej imię.
Mamy nadzieje, że święto pluszowych maskotek pozostanie na długo w pamięci przedszkolaków. Z niecierpliwością odliczamy dni do następnej takiej uroczystości, bo przecież nie od dziś wiadomo, że „dzieci lubią misie, misie lubią dzieci”.
Milena Socha
W ramach działalności Szkolnego Koła Wolontariatu "Dwa serca" oraz Samorządu Uczniowskiego zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do wzięcia udziału w tegorocznej edycji ogólnopolskiej akcji "Szlachetna paczka". Zbiórka produktów żywnościowych i środków czystości odbędzie się w dniach 23.11.2020 - 02.12.2020. Naszego wsparcia oczekują także wychowankowie Domu Dziecka w Pacanowie. Potrzebują oni pampersów dla niemowląt, kosmetyków dla dziewcząt i chłopców, środków czystości, mile widziane są również słodycze. Zbiórka na ten cel odbędzie się w tych samych dniach. Przygotowane dary prosimy składać w przedsionku szkoły. Prosimy również przypiąć karteczkę zawierającą imię, nazwisko, klasę ucznia oraz cel: "Szlachetna paczka" lub "Dom Dziecka". Serdecznie dziękujemy za udział w akcjach!
W odpowiedzi na apel schroniska dla bezdomnych zwierząt w Dyminach, 30 DH im.T.Kościuszki w Kijach wraz z zuchami, organizuje akcję pomocy dla zwierząt. Harcerze, zuchy, przedszkolaki i wszyscy chętni uczniowie, którym zależy na losie bezdomnych zwierząt, włączają się w zbiórkę: karmy, kocy, ręczników, kożuchów, dywaników. Uczestnicy akcji proszeni są o zrobienia zdjęcia z przekazywanymi darami i wysłanie na adres agatakudasiewicz@gmail.com w celu wykonania kolażu darczyńców, natomiast wszystkie darowizny należy składać w przedsionku szkolnym z naklejoną karteczką: imię, nazwisko, klasa. AKCJA TRWA: od 17.11.20r. do 30.11.20r. Zapraszamy do udziału w akcji i z góry dziękujemy!
W tym roku, w związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiczną, nie będziemy mogli zorganizować uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości szkolnych i gminnych. 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości nie będzie tak uroczyście obchodzona jak 100. rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę, ponieważ Nasze wspólne bezpieczeństwo jest najważniejsze. Z tego powodu uczniowie oraz mieszkańcy Gminy Kije postarajmy się, by flagi biało-czerwone na Waszych posesjach podkreślały to ważne dla Polaków, Święto Niepodległości. Zachęcamy w tych trudnych czasach do kultywowania pamięci o tym ważnym wydarzeniu. Bądźmy razem - wywieś flagę! Niech to hasło będzie myślą przewodnią i triumfuje 11 Listopada. W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa, która przesądziła o losach wojny polsko-bolszewickiej oraz zatrzymała pochód Armii Czerwonej na Europę Zachodnią. Tegoroczne obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej zamykają obchody 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości. To wielkie zwycięstwo nazwane „Cudem nad Wisłą” uratowało rodzącą się Polskę. Odbudowa państwa polskiego po 123 latach niewoli była wydarzeniem przełomowym. Wysiłek wielu Polaków, trud i ofiara poniesiona na frontach I wojny światowej oraz aktywne działania dyplomatyczne doprowadziły do narodzenia się II Rzeczypospolitej. Liderami tego procesu byli Ojcowie Niepodległości - Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu – „NIEPODLEGŁOŚCI”. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku „WOLNOŚCI”.
Opracował: Bogdan Skrobisz
Uczniowie, zuchy i harcerze ze Szkoły Podstawowej w Kijach oraz nasze przedszkolaki również uczcili Narodowe Święto Niepodległości, czego potwierdzeniem jest poniższa fotorelacja.
Zapraszamy także na krótki montaż słowno-muzyczny.
Przepraszamy za drobne błędy w zakończeniu filmu, które wyniknęły z pracy na odległość.
W dniu 06.11.2020 r. odbyła się uroczystość pasowania na ucznia klasy I. 21 uczniów ślubowało na flagę państwową rzetelną naukę i wzorowe zachowanie. Pierwszaki pod kierunkiem pani Moniki Pawlikowskiej zaprezentowały krótki montaż słowno-muzyczny, po czym uroczystego pasowania na ucznia dokonał dyrektor szkoły, pan Mariusz Kudasiewicz.
O młodszych kolegach nie zapomniała klasa III wraz z paniami: Anną Kobus i Małgorzatą Hynek. Pod ich kierunkiem trzecioklasiści uroczyście powitali nowych kolegów, zaśpiewali dla nich piosenkę i wręczyli drobne upominki. Serdeczne podziękowania dla pani Ewy Kobos za przygotowanie dekoracji.
" Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem..." J. Piłsudski
Przed zbliżającym się świętem Wszystkich Świętych, w piątek 30.10.2020 r., delegacja harcerzy 30 DH im. Tadeusza Kościuszki w Kijach wraz z opiekunami, kultywując pamięć o poległych w obronie ojczyzny, udała się na cmentarz parafialny w Kijach. Mając na względzie trudny czas pandemii, delegacja zachowała reżim sanitarny. Harcerki zaniosły na cmentarz przygotowane przez zuchów, harcerzy, uczniów i przedszkolaków szkoły w Kijach, specjalne laurki ułożone w kolaż, które złożyły na grobach żołnierzy, harcerzy, nauczycieli i księży. Po odmówieniu modlitwy, zapaleniu zniczy, druhowie stanęli w zadumie przed grobem partyzantów zaciągając honorową wartę, złożyli hołd wszystkim, którzy oddali życie w obronie wolności i niepodległości naszej Ojczyzny. Laurkę złożyli również wśród pamiątkowych tablic umieszczonych w Parku Pamięci na Starym Cmentarzu w Kijach.
30 października 2020 roku odbyło się w Przedszkolu w Kijach uroczyste pasowanie na „zerówkowicza”, „starszaka” i „przedszkolaka”. Ten wyjątkowy dzień uświetnił przepiękny występ słowno-muzyczny w wykonaniu dzieci, natomiast oficjalnego pasowania dokonał dyrektor szkoły Pan Mariusz Kudasiewicz. Pamiątką z uroczystości będzie foto-relacja z wydarzenia.
Każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom i rożek słodkości.
Wszystkim pasowanym życzymy radości i powodzenia.
Informujemy, że w związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną zajęcia taneczne (wtorek) i zajęcia karate (sobota) od dnia 26.10.2020r. zostają zawieszone do odwołania.
Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele!
Zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23.10.2020r. uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej przechodzą na naukę zdalną. Nowe zasady funkcjonowania szkoły wejdą w życie od poniedziałku 26 października i będą obowiązywały do niedzieli 8 listopada br. Oddziały przedszkolne i klasy I-III funkcjonują bez zmian (w szkole).
• Uczniowie klas IV-VIII będą realizowali naukę zdalną zgodnie z opracowanymi „Zasadami kształcenia na odległość w Szkole Podstawowej w Kijach", które zostaną udostępnione uczniom oraz rodzicom przez wychowawców klas w e-dzienniku.
• W trakcie nauki zdalnej obowiązuje dotychczasowy plan zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych.
• Nauczyciele realizują nauczanie zdalne w miejscu pracy - szkole.
• Wychowawcy klas niezwłocznie przekażą uczniom informacje, które zajęcia będą prowadzone online, a które przez e-dziennik.
• Stołówka szkolna oraz sekretariat funkcjonują tak, jak dotychczas.
W załączeniu planowany dowóz uczniów klas O-III od dnia 26.10.2020 r. do odwołania.
We wtorek 20 października - harcerze z 30 DH im. T. Kościuszki w Kijach pod opieką drużynowych dh phm. Wiesławy Zając i phm. Agaty Kudasiewicz wzięli udział w porządkowaniu Parku Pamięci na Starym Cmentarzu Parafialnym w Kijach, przed przypadającym niedługo Dniem Wszystkich Świętych.
Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kijach informuje, że od dnia 19.10.2020r. zajęcia w placówkach na terenie Gminy Kije odbywać się będą w systemie stacjonarnym, zgodnie z planem zajęć na rok szkolny 2020/2021. Harmonogram dowozu pozostaje bez zmian.
Dnia 13 października br. na godzinach 4. i 5. odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną, uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe: przedszkolaki i klasy I-IV oraz młodzież klas starszych.
Uroczystość dla uczniów młodszych rozpoczęła się występem przedszkolaków, na który złożyły się piosenki i wierszyki. Maluchy przygotowane przez nauczycielki przedszkola: p. Urszulę Chrobot, p. Agatę Matyjas, p. Paulinę Chwastek zachwyciły całą zgromadzoną publikę i zostały nagrodzone gromkimi brawami.
Następnie zaprezentowali się uczniowie koła teatralnego „Bez kurtyny” pod kierunkiem pani Małgorzaty Gawior. Występ rozpoczął się dyskotekowym tańcem w wykonaniu dziewczynek i chłopców z kl. VI b. Następnie odbyły się barwne i humorystyczne scenki rodzajowe pod tytułem „Skąd wziął się nauczyciel?”, które zostały urozmaicone grą na ksylofonie Gawła Dziewięckiego.
Nie zabrakło również pięknego wokalu w wykonaniu Julii Skorupy z kl. VIII a oraz Kacpra Zacharza z kl. VII b. Całość dopełniły wiersze i życzenia od Samorządu Uczniowskiego.
Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem: p. Ewy Kobos za wykonanie wraz z uczniami kl. VII pięknej dekoracji, p. Michała Dyni za przygotowanie oprawy muzycznej, Krystiana Borka i Jakuba Stradowskiego za obsługę techniczną.
Opracowały: M. Gawior, M. Hynek
Powered by aSc EduPage